INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013
- 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023

WYDARZENIA 2017


Okres Bożego Narodzenia i zakończenie roku to kolejny, bardzo bogaty w wydarzenia liturgiczne okres. Jednak zwieńczenie roku 2017 miało wyjątkowy charakter. 30 lat temu, dokładnie 29 grudnia, odszedł z naszej wspólnoty wybitny kapłan, można rzec: kamień węgielny naszej parafii, ks. Władysław Nowak.

W 30. rocznicę śmierci księdza kanonika Władysława Nowaka, pierwszego proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Łękach Dukielskich, odbyły się obchody upamiętniające postać tego wielkiego kapłana.

Władysław Nowak, syn Jana i Marii z d. Kasiak, przyszedł na świat 9 lutego 1940 roku w Łukawcu k. Rzeszowa, gdzie spędził szczęśliwe lata dzieciństwa. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie oraz zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia Prezbiteratu otrzymał 16 czerwca 1963 roku z rąk biskupa Franciszka Bardy.

Został skierowany do sprawowania posługi jako wikariusz w
– Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu,
– Parafii pw. Św. Barbary w Grodzisku Dolnym,
– Parafii Kolegiacka pw. Wniebowzięcia NMP w Jaśle,
– Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce,
– Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie,
– Parafii pw. Św. Katarzyny w Sławęcinie.

Po trzynastu latach kapłaństwa ksiądz Nowak został wyznaczony przez biskupa Ignacego Tokarczuka do organizowania parafii Łęki Dukielskie. W miejscowości znajdował się dom jednego z parafian, który został otoczony murem. Mur był bez stropu, bez okien i ze starym budynkiem wewnątrz – to on miał stać się przyszłą kaplicą. Po tajemnym poświęceniu przez Metropolitę Przemyskiego, ksiądz Władysław ochoczo przystąpił do prac adaptacyjnych wespół z wiernymi. Niestety, już po pierwszym tygodniu Służby Bezpieczeństwa zaczęły utrudniać powstawanie nowej placówki duszpasterskiej. Początkowo w stronę budujących kierowane były upomnienia mające na celu przerwanie prac budowlanych, a później został wydany zakaz prowadzenia jakichkolwiek robót. Proboszcz Nowak nie zniechęcał się i mimo zakazów i licznych sankcji finansowych doprowadził do szybkiego wyremontowania budynku, który po roku był już piękną kaplicą.

Efekt finalny został dostrzeżony i pochwalony przez Ordynariusza Diecezji, który wyraził wolę by to właśnie w tej parafii zorganizować jubileusz 600-lecia diecezji, który miał miejsce 11 grudnia 1977 roku.

Po zaledwie 7 latach ksiądz Władysław podjął myśl wybudowania nowej, większej świątyni. Mimo słabego zdrowia i trudnej sytuacji politycznej w kraju realizował swój plan. Ustalił lokalizację nowego kościoła i załatwiał sprawy urzędowe w odpowiednich instytucjach.

Był erudytą posiadającym zdolności artystyczne. Rzeźbił, malował, grał na fisharmonii i akordeonie, fotografował, robił na drutach, a wszystko to z wielką dozą dobrego humoru. Wszystkie te zdolności nie przysłaniały mu relacji z Panem Bogiem oraz prowadzenia wiernych ku Bogu. Przykład jego życia i dobre serce były powodem, dla którego parafianie go kochali.

W nocy 29 grudnia 1987 roku po intensywnym czasie Świąt Bożego Narodzenia ksiądz kanonik Władysław Nowak zmarł na trzeci zawał. Przeżył 47 lat, z czego 24 lata w kapłaństwie. Przed południem, parafianie, widząc święcące się w sypialni światło, weszli przez wybite przez siebie okno i zastali leżące na podłodze ciało swojego proboszcza. Jego pogrzeb odbył się 31 grudnia 1987 roku, po nim ciało spoczęło na parafialnym cmentarzu.

31 grudnia 2017 roku o godzinie 10:00 w kościele rzymskokatolickim w Łękach Dukielskich odprawiono Eucharystię w intencji zmarłego śp. ks. Władysława Nowaka. Celebrował ją ksiądz proboszcz, Marek Danak. Po mszy świętej, odczytano in memoriam kapłana, a później nastąpiło przejście na cmentarz, do jego miejsca spoczynku, gdzie odmówiono modlitwę i złożono kwiaty. Otworzono czasową wystawę przybliżającą postać tego wybitnego dla nas człowieka. W uroczystościach wzięło udział dwóch braci księdza Nowaka wraz z rodzinami. fotogaleria>>

Mateusz Jakub Więcek


6 grudnia przeżywaliśmy w naszej społeczności doniosłe wydarzenie. Oto po raz pierwszy do naszej świątyni zajechał osobiście sam Św. Mikołaj! Już na początku, po wejściu do świątyni czuło się jakąś podniosłą atmosferę: wielki, tron w prezbiterium, a wokół sporo różnych pakunków. Jednak - jak zwykle w każdą środę - Mszę św. poprzedziła nowenna do MBNP. I wtedy wkroczyła świta anielska na której czele dostojnie kroczył najprawdziwszy Św. Mikołaj! Bez ceregieli zajął miejsce na tronie, a śpiewający później całą Mszę św. orszak anielski - u jego boku. Ksiądz Proboszcz zachował stoicki spokój i bez przeszkód sprawował Mszę św. Po zakończeniu Mszy św. i błogosławieństwie aniołowie wprowadzili zebranych w radosny nastrój śpiewając piosenkę o Św. Mikołaju oraz wyjawili cel przybycia dostojnego gościa i związane z tym powinności. A o te powinności były przepytywane przez świętego wszystkie obecne dzieci. Po solennych zapewnieniach o nienagannym postępowaniu i grzecznym wykonywaniu wszystkich poleceń i zadań, dzieci zostały obdarowane pięknymi prezentami. A pewnie i Ksiądz Proboszcz i Pani kościelna musieli zasłużyć, bo im także Święty wręczył podarunki. W "dystrybucji" podarunków sprawnie pomagała Świętemu  anielska brygada. Tych - głównie dorosłych - których Św. Mikołaj nie obdarzył ( z wiadomych powodów) prezentami, częstował słodyczami Ksiądz Proboszcz.

Święty Mikołaj został uroczyście pożegnany stosowną piosenką "Żegnamy Cię, Alleluja", po czym udał się ze swoim orszakiem w dalszą podróż. Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, żę Św. Mikołaj przyjechał do nas woj. lubelskiego, a w dalszą podróż udał się do Dukli - oczywiście w karocy ciągnionej przez renifery. Tak to przedstawił piszącemu te słowa w krótkiej rozmowie. Na więcej nie miał czasu, bo to niezwykle gorący dla niego okres. fotogaleria>>


Na przełomie listopada i grudnia wykonano szereg prac związanych z wystrojem prezbiterium i dostosowaniem miejsca potrzebnego do wykonania dodatkowego wejścia do naszej świątyni. I tak: obniżono zawieszenie Obrazu MBNP, przeniesiono obraz Jezusa Miłosiernego z bocznej ściany (na której będą wykute dodatkowe drzwi) do prezbiterium na miejsce obrazu Św. Jana Pawła II. Ten z kolei został przeniesiony na centralną ścianę prezbiterium. Dodatkowo została pod obrazem umieszczona podświetlana półka na Relikwie naszego wielkiego Polaka. Wykonał ją artysta plastyk z Krosna. Uzupełnieniem zmian wystroju było zawieszenie banera nawiązującego do hasła programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na nowy rok liturgiczny„Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Drugi baner poświęcony jest Św. Stanisławowi Kostce, patronowi dzieci i młodzieży. fotogaleria>>


Listopad, a zwłaszcza jego początek, to charakterystyczny miesiąc. Wspominamy wtedy tych, "których kochaliśmy za życia", a których nie ma już wśród nas. W naszej parafii zawsze ten czas jest wypełniony Eucharystią, procesjami z modłami, modlitwami na cmentarzu, a także tak bardzo docenianymi "wypominkami" za zmarłych. Tak też było i w tym roku, choć do tych wszystkich wyrazów naszej miłości do zmarłych i chęci niesienia im pomocy doszedł jeszcze jeden, podniosły i wymowny akt. 4 listopada, z inicjatywy nowego proboszcza, ks. Marka, grupa parafian zapaliła znicze, złożyła kwiaty i modliła się pod jego przewodnictwem przy grobie - czy też raczej grobach - Łęczan zmarłych na choroby zakaźne na tzw. "Wygonie". Był to pierwszy, tak liczny udział Łęczan w nabożeństwie za zmarłych na tym cmentarzu. Z pewnością ten akt będzie kontynuowany, gdyż przy okazji doszło do wymiany opinii i zrodziło się kilka pomysłów, aby pamięć o zmarłych Łęczanach, którzy nigdy nie mieli pogrzebu nie tylko przetrwała, ale i samo miejsce ich pochówku przybrało należyty wygląd. Chwała jednocześnie tym, którzy tym miejscem się opiekują.

Wracając do pierwszych dni listopada odnotować trzeba - pomimo niezbyt sprzyjającej, chłodnej aury - liczny udział naszych wiernych i również wielu Łęczan z poza parafii w Mszach świętych i procesjach - zwłaszcza 1 listopada. Procesja w tym dniu odbyła się po sumie. Z Litanią do Wszystkich Świętych wyruszyliśmy z naszej świątyni na cmentarz parafialny, gdzie stacje modlitw za poszczególne stany rozpoczęliśmy tradycyjnie od grobu "fundamentu" naszej parafii - ks. Władysława Nowaka. Jak zawsze obecna była Rodzina ks. Władysława. Po modlitwach na poszczególnych stacjach miało miejsce poświęcenie i okadzenie grobów.

Podobne wydarzenia towarzyszyły nam w dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, 2 listopada. W tym dniu procesja rozpoczęła się w świątyni, ale pierwsza stacja była pod Pomnikiem Wdzięczności, gdzie Miłosierdziu Bożemu polecaliśmy naszych zmarłych przodków i Łęczan walczących za wolność Ojczyzny. W trakcie drogi na cmentarz również odmawialiśmy Litanię do Wszystkich Świętych. Modlitwy za zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu także rozpoczęliśmy od grobu ks. Władysława, a zakończyliśmy pod Krzyżem, gdzie błogosławieństwa na koniec udzielił nam Ks. Proboszcz i zaśpiewaliśmy pieśń. fotogaleria>>


W sobotę 21.10. o godz. 6 rano wyjechaliśmy autokarem z pod Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie na dwudniową pielgrzymkę, której celem były Niepokalanów i Warszawa. W drogę wyruszyli pielgrzymi z archiprezbiteratu krośnieńskiego, bieszczadzkiego i sanockiego. Z naszej parafii wzięło w niej udział cztery osoby. Następnie w Rzeszowie dołączyli do nas kolejni pielgrzymi z archiprezbiteratu przemyskiego i jarosławskiego. Łącznie w ponad 40 osobowej grupie udaliśmy się najpierw do Niepokalanowa. Tam czekał na nas ciepły posiłek. Następnie udaliśmy się do klasztoru na krótką modlitwę. W podziemiach Bazyliki znajduje się Panorama Tysiąclecia. Jest to ruchoma szopka ilustrująca historię Kościoła w Polsce, poczynając od pradawnych władców i królów Polski, duchownych, bohaterów walk o odzyskanie niepodległości, a kończąc na postaciach współczesnych, którzy byli ważni dla kościoła i państwa polskiego. Autorem jej są bracia zakonni. Powstała ona w 1966 r. dla upamiętnienia tysiąclecia chrztu Polski. Panorama przedstawia figurę Matki Boskiej Częstochowskiej z dzieciątkiem, wokół której przesuwa się ponad 140 figur bohaterów dziejów Polski na tle efektów świetlnych i akustycznych. Po ponad pół godzinnym seansie przeszliśmy do Muzeum Św. Maksymiliana, po którym oprowadził nas ojciec Franciszkanin. Muzeum poświęcone jest życiu i działalności św. Maksymiliana Marii Kolbego, można w nim zobaczyć również replikę jego celi zakonnej, ponieważ orginalna cela w której żył ojciec Maksymilian nie jest dostępna dla pielgrzymów ze względu na szacunek dla świętego, który w tym właśnie miejscu w dniu 17 lutego 1941 został aresztowany. Następnie w Kaplicy Św. Maksymiliana uczestniczyliśmy we mszy św. Kaplica ta jest najstarszym budynkiem w klasztorze. Od tego miejsca wszystko się zaczęło. W tej kaplicy modlił się Święty, tu odprawiał Msze święte, głosił konferencje. To w niej bracia składali śluby zakonne. Kaplica nadal jest kolebką klasztoru. Tuż przy zakrystii można zobaczyć pierwszą celę św. Maksymiliana, w której on mieszkał od założenia Niepokalanowa w 1927 r. do 1930 r. Obok kaplicy od strony szosy widać niewielką figurkę Niepokalanej. Ją to w 1927 r. postawił św. Maksymilian na jeszcze pustym polu, kiedy miał otrzymać teren od księcia Jana Druckiego-Lubeckiego. Figura Niepokalanej ukazuje ideę Niepokalanowa, klasztoru należącego do Niepokalanej i służącego Jej sprawie.

Wieczorem udaliśmy się do Warszawy, tam mieliśmy nocleg w Hostelu na Chmielnej. Na drugi dzień (22.10) po wymeldowaniu się, spacerem Krakowskim Przedmieściem, podziwiając przy tym zabytki Starego Miasta, m. in. Pomnik Mikołaja Kopernika, Pałac Zamoyskich, Pałac Czetwertyńskich-Uruskich, Pałac Tyszkiewiczów, Pomnik Kardynała Wyszyńskiego, Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, Pałac Prezydencki, skwer Adama Mickiewicza z jego pomnikiem, Kościół Akademicki św. Anny, plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta i Zamkiem Królewskim, doszliśmy do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Tam o godz. 11 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, wraz z abp Józefem Michalikiem, bp Mirosławem Milewskim, krajowym asystentem kościelnej AK w Polsce, oraz diecezjalnymi asystentami stowarzyszenia, podczas której w liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II, ogłoszono papieża Polaka patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Dekret Stolicy Apostolskiej odczytał bp Mirosław Milewski. Członkowie Akcji Katolickiej odmówili również akt oddania Akcji Katolickiej w Polsce św. Janowi Pawłowi II.

Po skończonej Mszy św. część uczestników naszej pielgrzymki udała się na dalsze uroczystości, podczas których swoje wystąpienia mieli m. in. abp Józef Michalik, który mówił o swoich doświadczeniach związanych z osobą Jana Pawła II, a także bp Mirosław Milewski, któremu od młodzieńczych lat Akcja Katolicka stała się szczególnie bliska sercu. Swoje wystąpienie miała również prezes krajowej Akcji Katolickiej Danuta Figiela. Następnie odbył się koncert poezji śpiewanej utworów napisanych przez Jana Pawła II. Ciekawostką jest, że utwory wykonywał młody mężczyzna który urodził się dokładnie w tym dniu kiedy Jan Paweł II rozpoczynał swój pontyfikat, czyli 22 października 1978 r.

W tym czasie druga część uczestników pielgrzymki udała się do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie by pomodlić się przy jego relikwiach. Szklana trumna z ciałem świętego w warszawskim sanktuarium przebywa od 19 czerwca 1938 roku.

Było to ostatnie miejsce naszej pielgrzymki. Z parkingu pod Pałacem Kultury i Nauki udaliśmy się w drogę powrotną. fotogaleria>>

Tekst i zdjęcia z Niepokalanowa -Beata Bojda. Pozostałe zdjęcia Krystyna Konik z Sanoka


13 października przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej ostanie w tym roku nabożeństwo  fatimskie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył o. Jacek, Franciszkanin z Krosna, który wygłosił okolicznościową homilię. Oprawę muzyczną i liturgiczną Mszy św. sprawowali uczniowie naszej szkoły. W procesji z darami szkoła przyniosła 4 świece, jako dar ołtarza. Uroczysta oprawę miało nabożeństwo różańcowe, gdzie żywymi paciorkami byli uczniowie i nauczyciele, a cały kościół został opleciony różańcem. Podkreślić należy wyjątkowo liczny udział dzieci i młodzieży szkolnej. Tego dnia część z nich oficjalnie przystąpiła do Róż Żywego Różańca tworząc Różę Św. Jana Pawła II. Z rąk o. Jacka otrzymali po raz pierwszy tajemnice różańcowe.

Było to piękne zwieńczenie w naszej wspólnocie 100. lecia Objawień Fatimskich i obchodów poświęconych Św. Janowi Pawłowi II. To On, w dniu 16 października 2002 roku, ogłosił Rok Różańca św., gdy wystosował do wszystkich wiernych List Apostolski Rosarium Virginis Mariae. A swoje świadectwo na temat Różańca dał w krótkich słowach: "Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem". fotogaleria>>


7 października wzdłuż granic Polski zebrał się ponad milion ludzi odmawiających różaniec w intencji Polski i całego świata. Tę oddolną inicjatywę wierzących „Różaniec do granic” zaakceptowała Konferencja Episkopatu Polski.

Znamiennym jest, że wydarzenie miało miejsce w Święto Matki Bożej Różańcowej (ustanowione po wielkiej bitwie pod Lepanto, gdzie flota chrześcijańska pokonała wielokrotnie większą flotę muzułmańską ratując tym samym Europę przed islamizacją), w I Sobotę Miesiąca (gdy odprawiane jest Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Matki Bożej, o które prosiła w Fatimie, jako ratunek dla świata), w roku 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie (jedyne uznane, polskie objawienia maryjne, Matka Boża prosiła tam o pokutę i codzienny różaniec), w 100. rocznicę Objawień Fatimskich (wielkie, ciągle aktualne objawienia, w których Matka Boża przekazuje duchowy program dla całego świata), w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (Wolność jest nam dana i zadana, tylko w Bogu i tylko z Maryją jesteśmy prawdziwie wolni, niepodlegli).

Wierni naszych okolic spotkali się na wspólnej modlitwie w Tylawie i Jaśliskach. Przy ołtarzu polowym w parafii  pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jaśliskach, słynącej z Cudownego Obrazu Matki Bożej, w obecności kilkudziesięciu kapłanów i tyluż sióstr zakonnych, zebrało się kilka tysięcy wiernych z całego regionu. Liczna była, bo ponad 20. osobowa grupa naszych parafian. Były również władze powiatu na czele ze starostą Janem Juszczakiem, władze gminy Jaśliska z wójtem Adamem Dańczakiem. Obecny był również poseł na sejm Bogdan Rzońca.

Spotkanie rozpoczęła w kościele konferencja na temat Różańca i jego oddziaływania na bieg historii  oraz objawień i interwencji Matki Bożej Różańcowej w dzieje świata.

Mszę św. koncelebrowało kilkunastu kapłanów z przejmującym i wymownym kazaniem odnoszącym się głównie do naszych czasów i zła, próbującego nieustannie podważać i niszczyć wszelkie wartości i Boże prawo.

Po Mszy św. było wystawienie Najświętszego Sakramentu, a następnie wyruszyła procesja do odległego o 3 km. Lipowca. W drodze odmówiliśmy dwie części Różańca. W miejscu gdzie - według przekazu - miała ukazać się pasterzom Matka Boża z Dzieciątkiem, na polanie w Lipowcu, zbudowana jest kapliczka Matki Bożej. Tam, u stóp Maryi, na półmetku naszego pielgrzymowania, odmówiliśmy akt zawierzenia Maryi Polski i świata.

W drodze powrotnej do Jaslisk odmówiliśmy kolejne dwie części Różańca Św. Po dotarciu do ołtarza polowego ks. prob Grzegorz Polasz udzielił nam błogosławieństwa. Końcowym akordem były pieśni: Boże coś Polskę i My chcemy Boga.

fotogaleria>>


14 września obchodzimy w Kościele Święto Podwyższenia Krzyża. Święto to związane jest z odnalezieniem przez św. Helenę relikwii krzyża na początku IV wieku i poświęceniem w Jerozolimie bazyliki ku jego czci w 335 r.  Znak krzyża rozpoczyna i kończy modlitwę chrześcijanina. W liturgii jest gestem błogosławieństwa. Krzyż zawieszany na szyi, w mieszkaniu, w pracy, stawiany na szczytach świątyń przypomina wierzącym o ich powołaniu.

Podczas Mszy św. o godz. 18. tej ks. prob Marek poświęcił przyniesione do świątyni krzyże. Po Mszy św. udaliśmy się pod nasz Krzyż Parafialny, gdzie miały miejsce modlitwy, błogosławieństwo i ucałowanie tego świętego znaku naszej wiary. fotogaleria>>


W wietrzny wieczór 13 września 2017 roku w naszej parafii odbyło się przedostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Trud organizacji tej uroczystości spoczął na mieszkańcach rejonu XII i Pałacówki.

Tuż przed rozpoczęciem Eucharystii ksiądz proboszcz Marek Danak pobłogosławił w zakrystii nowy ornat. Został on ufundowany przez organizatorów nabożeństwa z obu rejonów z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich. Jest on w kolorze białym, który w liturgii symbolizuje radość i nastrój świąteczny. Na ornacie wyhaftowano scenę spotkania portugalskich dzieci z Maryją w Fatimie, więc potocznie można stwierdzić, iż jest to „maryjny ornat fatimski”.

Eucharystię rozpoczęto radosną pieśnią „Głoś imię Pana”. Mszę celebrował Ojciec Krzysztof Janas – gwardian klasztoru franciszkańskiego i proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Krośnie.

Na ten dzień przypadał fragment z Ewangelii wg św. Łukasza, w której Jezus przedstawia makaryzmy tj. uczynki do spełnienia, dzięki którym człowiek będzie szczęśliwy na wieki. W kazaniu Ojciec odniósł się do perykopy Ewangelii oraz do wspomnień Służebnicy Bożej siostry Łucji oraz do jej opisu wydarzeń, które miały miejsce równe 100 lat temu w Fatimie. Warte zapamiętania są dwa spostrzeżenia Ojca Krzysztofa. Pierwsze dotyczy tego, że Bożej ingerencji należy dopatrywać się w codzienności naszego życia. Sam podał przykład, że świszczący wiatr, który dało się słyszeć w naszej świątyni podczas tej Mszy, jest Bożym świadectwem na to, że w Wieczerniku parafialnym jesteśmy bezpieczni, podczas gdy na zewnątrz panuje wichura.

Drugą ważną rzeczą do zapamiętania jest refleksja kaznodziei nad starością człowieka. Zanegował on znane stwierdzenie, że „starość się Panu Bogu nie udała”. Jego słowa skłaniają do refleksji na ten temat: „(…) Z wiekiem nasze ciało powoli odmawia posłuszeństwa, nasz wzrok, słuch zaczynają szwankować, wszystko to jakoby stopniowo zostaje nam wyłączane. Ale czy nie zostaje nam już nic? Popatrzmy na nasze nogi, na nasze ręce. Ileż dobra jeszcze można zrobić tymi rękami!”.

Po liturgii eucharystycznej przyszedł czas na różaniec fatimski. W tajemnicach chwalebnych rozważaliśmy udział Bożej Matki w historii zbawienia oraz ukazano nam analogię pomiędzy ludem portugalskim sprzed 100 lat a uczestnikami tego nabożeństwa.

Po procesji z figurą Matki Bożej wokół świątyni, odśpiewanym apelu jasnogórskim oraz błogosławieństwie na zakończenie rozeszliśmy się do domów.

Blisko 30 osób aktywnie włączyło się w oprawę „Fatimy”, 45 rodzin z rejonu XII i Pałacówki ufundowało nowy ornat. Prawie każdy z rodzin organizujących nabożeństwo przybył do kościoła lub uczestniczył słuchając parafialnego radia.

Pierwszy raz zaszczytu prowadzenia Nabożeństwa do Matki Bożej Fatimskiej dostąpiliśmy w październiku 1998 roku. W gazecie parafialnej „Powołanie” nasza parafianka Halina Węgrzyn napisała, że było to wydarzenie długo wyczekiwane, mimo tremy i nerwów (które zapewne były związane z mówieniem do mikrofonu) „(…)wszystko poszło nam wspaniale, udział wzięli dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni.” Jakże pięknie jest czytać taką relację mając świadomość, że niemal 20 lat później to wyjątkowe spotkanie z Maryją cieszy się niemalejącym entuzjazmem i szacunkiem. Zakończeniem niech będzie końcowe zdanie z artykułu pani Haliny z 1998 roku: „Ufamy Jej, że nigdy nas nie opuści, kto się będzie do Niej uciekał”.

Mszę św. celebrowano w intencjach: 1. O pokój wieczny śp. Janiny i Czesława Chomentowskich, Anieli i Franciszka Solińskich 2. Msza dziękczynno-błagalna, w podziękowaniu za otrzymane łaski z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo Boże na dalsze trudy codziennego życia dla rodzin z rejonu XII i Pałacówki.

Tekst: Mateusz Jakub Więcek, wykorzystano fragment kazania o. Krzysztofa Janasa oraz artykułu pt. „NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE” z nr 7 gazety Powołanie p. Haliny Węgrzyn. Fotografie: Anita Musialik fotogaleria>>


26 sierpnia w prezbiterium naszej świątyni parafialnej został zawieszony Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczystego Poświęcenia dokonał ks. prob Marek Danak w środę, 30 sierpnia. W tym też dniu rozpoczęliśmy - z inicjatywy Księdza Proboszcza - Nowennę do MBNP, która będzie kontynuowana w każdą środę. fotogaleria>>


20 sierpnia oficjalnie urząd proboszcza w naszej parafii objął ks. Marek Danak, który przybył do nas z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nizinach koło Radymna. Kanoniczne przekazanie parafii z udziałem ks. dziekana odbędzie się we wrześniu.

Na początku porannej Mszy św. nowego duszpasterza w naszej parafii powitali dobrym słowem, życzeniami, chlebem i solą przedstawiciele naszej Rodziny Parafialnej: Mateusz Więcek oraz Danuta i Jan Majka. Za piękne, tradycyjnie polskie powitanie podziękował ks. Marek, który jednocześnie zaprosił "całą Rodzinę Parafialną na drogę wspólnej wędrówki do jedynego celu człowieka, którym jest niebo".  

Żywimy nadzieję, że ksiądz Marek szybko poczuje się w Łękach Dukielskich jak w domu, a jego wysiłek duszpasterski przyniesie obfite owoce.  fotogaleria>>

Tekst powitania: Drogi Księże Proboszczu, witamy cię serdecznie w imieniu wspólnoty parafialnej i powierzamy się twej pasterskiej pieczy. Ufamy, że będziesz gorliwie budował Bożą świątynię z żywych kamieni, jakimi jesteśmy i że będziesz należycie troszczył się o dobra materialne naszej parafii. Placówka duszpasterska, w której od dzisiaj jesteś duszpasterzem została erygowana 1 stycznia 1977 roku dekretem kurii biskupiej. Przez 40 lat jej istnienia urząd proboszcza pełnili tutaj księża: śp. Ks. Władysław Nowak, ks. Edward Wołos, ks. Alojzy Szwed oraz do minionego tygodnia ksiądz Zdzisław Babiarz. Od listopada 1999 roku naszą parafialną świątynią jest budynek tego kościoła, który był darem parafii w nowe III tysiąclecie. Ostatnie 40 lat to czas nie tylko budowy materialnej, ale i rozwoju duchowego, powstania wielu grup zrzeszeniowych które mają na celu pogłębienie osobistych relacji z Bogiem.

Niech staropolski zwyczaj przywitania chlebem i solą wyrazi naszą gościnność we wsi i parafii Łęki Dukielskie, które od dzisiaj stają się Twoim domem.


         Wtorek 15 sierpnia 2017 roku był dniem, który szczególnie zapisał się w historii naszej parafii. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym w tym dniu przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znane nam jako święto Matki Boskiej Zielnej. W Państwie Polskim 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W naszej wspólnocie parafialnej był to czas dziękczynienia za pięć lat posługi duszpasterskiej pełnionej przez księdza Zdzisława Babiarza, który teraz objął urząd proboszcza w parafii pod wezwaniem św. Marcina i Matki Bożej Szkaplerznej w Zarszynie.
          Uroczysta suma rozpoczęła się od tradycyjnego pobłogosławienia wieńców oraz pieczywa, które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. W liturgii słowa, podczas kazania, ksiądz Zdzisław prócz komentarza do czytanej Ewangelii odniósł się do wyglądu tegorocznych wieńców dożynkowych. Kształt serca przypomina nam o Niepokalanym Sercu Maryi. Rocznica 100-lecia objawień w Fatimie oraz jubileusz 300-lecia koronacji cudownego obrazu na Jasnej Górze to okazja do zadania sobie pytania czy jesteśmy dobrymi czcicielami Maryi. Innym symbolem jest kogut, który oznacza poranny głos mający obudzić lud z codziennego marazmu i rutyny. Ksiądz proboszcz przekazał również swoje życzenia i wskazówki dla całej społeczności łęckiej, a także podziękowania za owocną współpracę.
         Po zakończonej Mszy Świętej nastąpił obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów, a następnie przyszedł czas na podziękowania parafian dla księdza proboszcza. Odczytano skrót najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w czasie posługi duszpasterskiej księdza Zdzisława. W postawie stojącej wszyscy zgromadzeni w kościele odśpiewali głośno „Życzymy, życzymy”, które zagrał nasz organista Pan Jerzy Ciekliński. Podziękowania, życzenia i prezenty złożyły trzy grupy. W imieniu parafii i wszystkich grup zrzeszeniowych: Zofia Welcer, Edward Łajdanowicz, Magdalena i Dariusz Krukarowie, rodzeństwo Natalia i Rafał Głód, oraz Krzysztof Samborowski i Lesław Śliwiński. Ministrantów reprezentował Bartosz Ryczak i Wiktor Kielar, zaś Akcję Katolicką Zofia Jakubczyk i Eugeniusz Soliński. Komentarze w czasie podziękowania odczytywał Mateusz Więcek.
          Ksiądz proboszcz otrzymał od parafian figurę Najświętszego Serca Jezusa. Decyzja o takim prezencie została podjęta jednogłośnie na specjalnym spotkaniu komitetowych naszej parafii. Nie ulega wątpliwości, że Ksiądz Zdzisław Babiarz dołożył wszelkich starań, by kult Serca Jezusowego był w Łękach Dukielskich żywy. Zawiązanie się Honorowej Staży NSPJ, peregrynacja Figury wykonanej przez ks. Antoniego Dziurzyńskiego, oraz upiększenie przykościelnej skarpy o piękne serce przypominające przechodniom o wezwaniu kościoła to wielkie czyny, które parafianie docenili. Ksiądz Zdzisław z wielką radością podziękował wszystkim, że zechcieli, by Serce Jezusa pozostało z nim na zawsze.
          Gdy dobiegł końca czas życzeń, wszyscy zgromadzeni na Eucharystii przeszli pod Pomnik Wdzięczności, gdzie miały miejsce modlitwy za poległych w walce o Ojczyznę. Zostały złożone kwiaty, znicze oraz odśpiewano hymn „Boże coś Polskę”. Zwieńczeniem tego bogatego w wydarzenia dnia było wspólne pamiątkowe zdjęcie wykonane na wzniesieniu przy kościele. Piękna pogoda, kolorowe bukiety ziół, zbóż i kwiatów sprawiły, że zdjęcie wygląda niepowtarzalnie. Księdzu Zdzisławowi Babiarzowi, który zakończył już swoją posługę w Łękach Dukielskich życzymy Bożego błogosławieństwa, wstawiennictwa świętych i owocnej pracy w nowej placówce duszpasterskiej.
Mateusz Jakub Więcek

fotogaleria>>

Duże zdjęcia zbiorcze

                   

Fotogaleria Anity Musialik>>

Duże zdjęcia zbiorcze  AM

           


13 sierpnia spotkaliśmy się na kolejnym nabożeństwie fatimskim, tym razem w niedzielę po sumie. Na nabożeństwo nie dojechał o. franciszkanin, stąd przewodniczył Mszy św. ks. prob Zdzisław. Oprawę liturgiczną i prowadzenie nabożeństwa przygotowali parafianie z rejonu XI. Po modlitwie różańcowej odbyła się procesja. fotogaleria>>


W dniach 12-15 lipca miała miejsce kolejna pielgrzymka rowerowa do Częstochowy.

II Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę
Łęki Dukielskie – Częstochowa
12.07.2017 – 15.07.2017

12 lipca 2017

       Pierwszego dnia naszej II Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę z samego rana w Łękach Dukielskich powitało nas przepiękne słońce. O godzinie 7:30 wszyscy uczestnicy zgromadziliśmy się na Eucharystii odprawianej przez mojego stryjka – księdza Zdzisława Babiarza w kościele parafialnym, by ofiarować nasz trud Matce Bożej. Po wspólnym śniadaniu na plebanii wsiedliśmy na rowery i udaliśmy się w drogę. Wraz z nami w podróż wybrał się również mój dziadziu – Władysław Babiarz, który przyjął na siebie obowiązki kierowcy busa. Naszym pierwszym przystankiem była Kopytowa, gdzie dołączyli się do naszej grupy: ksiądz Jacek Pusztuk – wikary tamtejszej parafii i ksiądz Mirosław Wójcik z parafii w Krośnie. Po przejechaniu ok. 70 km przez Jasło i Zagórze dotarliśmy do Pilzna, gdzie zjedliśmy obiad. Odpoczynek pozwolił nam zregenerować siły i przebyć kolejne 30 km trasy. Przed zaplanowaną porą pojawiliśmy się w Starych Żukowicach, więc mieliśmy wieczór do zagospodarowania długimi, wesołymi rozmowami podczas jedzenia przepysznych rogalików, które upiekła dla nas moja babcia - Zofia Babiarz z Nielepkowic.


13 lipca 2017

       Wstaliśmy przed godziną 7 rano, żeby zjeść śniadanie i wcześnie wyruszyć w drogę. Niestety tego dnia pogoda nas nie rozpieszczała – musieliśmy jechać w kurtkach, gdyż przez całe przedpołudnie padał deszcz, jednak pomimo niesprzyjających warunków humory nadal nam dopisywały. Po 30 km dotarliśmy do Zabawy, gdzie w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny wysłuchaliśmy opowieści o jej życiu i męczeńskiej śmierci, a następnie księża odprawili mszę. Ruszyliśmy w dalszą drogę przez Wał-Rudę – rodzinną miejscowość Karoliny, a następnie przez Łososinę, Zaborów i Górkę, gdzie przedostaliśmy się na drugą stronę Wisły. Koszyce, Włostowice i Odonów to kolejne miejscowości, które pokonywaliśmy. Zatrzymaliśmy się na pyszny obiad i dalej, już najedzeni i podczas ładnej pogody jechaliśmy dalej: przez Kazimierzę Wielką, Skalbmierz, Dziekanowice i Słaboszów. Tego dnia nasz dystans był najdłuższy, bo wyniósł aż 109 km, gdy dojechaliśmy do ogromnego zamku w Książu Wielkim, w którym mieściło się schronisko młodzieżowe. Tego dnia zjedliśmy kolację w podziemiach i spędziliśmy noc w prawdziwych komnatach, co stanowiło ciekawe urozmaicenie naszego sportowego pielgrzymowania.

14 lipca 2017

       Przedostatniego dnia wypoczęci, po śniadaniu, ruszyliśmy w długą trasę pokonując prawie 70 km i podziwiając po drodze zamki Szlaku Orlich Gniazd. Było chłodno, ale słonecznie. Przejechaliśmy przez Zarzecze, Ogrodzieniec i Fugasówkę. Dotarliśmy do Zawiercia, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w parafii zaprzyjaźnionego księdza, który gościł nas również rok temu. Zostaliśmy poczęstowani obiadem i ciastem drożdżowym, co posiliło nas na ostatni tego dnia odcinek trasy do schroniska w Siedlcu. Po wspólnej kolacji udaliśmy się na ostatni nocleg naszej pielgrzymki.

15 lipca 2017

       W sobotę przebyliśmy ostatnie 30 km do Częstochowy. Lekko kropił deszcz, ale nie przeszkodziło nam to w cieszeniu się osiągnięciem upragnionego celu. Dumni z siebie i wzruszeni wjechaliśmy na rowerach przez Aleję Najświętszej Maryi Panny witani przez machających ludzi dookoła. Zapakowaliśmy rowery do busa i weszliśmy oficjalnie w pielgrzymkowych koszulkach wraz z grupą św. Jana 37. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. O godzinie 11:00 uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, która zakończyła nasz wyjazd. Nawiązane znajomości zaowocowały przyjaźniami i spotkaniem popielgrzymkowym w Kopytowej.

Aldona

 fotogaleria>>


13 lipca, w czwartek,  odbyło się kolejne w tym roku nabożeństwo fatimskie. Zorganizowali go i prowadzili parafianie z rejonu dziesiątego. Mszę św. sprawował o. franciszkanin z krośnieńskiego klasztoru. Nieobecny był Ks. Proboszcz, który jest na trasie pielgrzymki rowerowej z Łęk Dukielskich do Częstochowy. fotogaleria>>
foto:  Miłosz Koszela

23 czerwca przeżywaliśmy Najważniejsze Święto Parafii - odpust. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa zgromadziła kilkunastu kapłanów i bardzo liczą rzeszę wiernych. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kan Grzegorz Cyparski, proboszcz parafii p.w. Świętego Jana Pawła II w Zawierciu, w Archidiecezji Częstochowskiej. Mszę św. koncelebrowali: ks. Władysław Rogala - emeryt, rezydent z Dukli, ks. Antoni Tyniec - przełożony Domu Macierzystego Księży Michalitów w Miejscu Piastowym, ks. Wojciech Kisiel - proboszcz z Równego oraz Ojciec Ksawery z dukielskiego klasztoru. Wielu kapłanów pełniło posługę w konfesjonałach.
Po Mszy św. przeszliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem. fotogaleria>>
foto:  Miłosz Koszela

22 czerwca o godz. 15. tej podczas uroczystej Mszy św. rodzice, dzieci, nauczyciele, pracownicy szkoły dziękowali za cały rok szkolny. Szczególnie uczniowie i rodzice gimnazjalistów, którzy zakończyli swoje nauczanie w łęckiej szkole mieli tego dnia powody do wzruszeń. Wszak to zakończyli najpiękniejszy etap swojego życia. Opuszczając mury szkoły rozpoczynają jak gdyby wszystko na nowo: w nowym otoczeniu, w innych warunkach, z większymi wymaganiami i oczekiwaniami. Życzymy im opieki Serca Bożego. Uczniowie i rodzice gimnazjalistów ufundowali na pamiątkę tego wydarzenia ornat do sprawowania Najświętszej Eucharystii. Po Mszy św. miała miejsce procesja z Najświętszym Sakramentem, wszak było to zakończenie Oktawy Bożego Ciała. fotogaleria1>>, fotogaleria2>>
Wieczorem miała miejsce jeszcze jedna Msza św. z poświęceniem wianków i błogosławieństwem dzieci.
Foto: fotogaleria1 - Czajson, fotogaleria2 - Miłosz Koszela

15 czerwca przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Msza św. o godz. 10. tej miała miejsce u pp. Łajdanowiczów w rejonie 9, kolejny ołtarz także, a pozostałe dwa w rejonie 10. tym. fotogaleria>>
Foto: Czajson

13 czerwca przypadło kolejne nabożeństwo fatimskie. Tym razem prowadziła je szkoła, a Mszy św. przewodniczył  o. franciszkanin z krośnieńskiego klasztoru. fotogaleria>>
foto: Dominika Łajdanowicz

PIELGRZYMKA ROWEROWA

W dniu, 8 czerwca 2017 roku z okazji 20 rocznicy odwiedzin na dukielszczyźnie została zorganizowana szkolna pielgrzymka rowerowa na trasie Łęki Dukielskie – Puszcza św. Jana Duklana. Organizatorem pielgrzymki był ks. Zdzisław Babiarz - proboszcz parafii Łęki Dukielskie, któremu w sprawnej organizacji pomogli nauczyciele wychowania fizycznego: pan Witold i pan Kamil oraz kleryk Przemysław. Wzięło w niej udział siedmiu uczniów klas gimnazjalnych. Długość trasy, którą pokonali wyniosła 50 km. Pan Witold i kleryk Przemysław uczestniczyli w tej wyprawie jako pomoc techniczna.
Warunki atmosferyczne w tym dniu były sprzyjające. Świeciło słońce i był lekki orzeźwiający wiaterek. Śmiałkowie wyruszyli o godzinie 900, spod placu szkoły im. Św. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich. W czasie pielgrzymowania zatrzymali się na krótki odpoczynek u pana Kamila na pyszną kawę i owoce. Uczestnicy dotarli do pustelni św. Jana z Dukli, gdzie orzeźwili się źródlaną wodą i pomodlili w pustelni św. Jana. Ks. Proboszcz w skrócie opowiedział historię pustelni i przytoczył najważniejsze wydarzenia z życia św. Jana z Dukli.
Następnie uczestnicy wycieczki wyruszyli czerwonym szlakiem turystycznym długości ok 5km do miejscowości Chyrowa. Podczas tej przeprawy jeden z uczestników pielgrzymki miał groźnie wyglądającą wywrotkę. Jednak nie zakłóciło to dalszego pielgrzymowania.
Jedną z atrakcji był też krótki przystanek przy wodospadzie w Iwli, aby chwilę odpocząć i zachwycić się pięknem przyrody.
Wszyscy uczestnicy dotarli cali i zdrowi na plac szkoły w Łękach Dukielskich, gdzie zakończono wspólne pielgrzymowanie.
Kleryk Przemysław

Tydzień później, w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej rocznicę przyjęcia po raz pierwszy Pana Jezusa do swych serc obchodziły dzieci z klasy IV, które I Komunię Św. przyjęły po raz pierwszy 22 maja ubiegłego roku. fotogaleria>>
Foto: Czajson

W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 4 czerwca,  26 dzieci z klas trzecich  naszej parafii po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa do swoich serc. Tym samym, po raz pierwszy, w pełni uczestniczyli w Najświętszej Eucharystii. fotogaleria>>
Foto: Arkadiusz Wegrzyn
Galeria Czajsona: I Komunia Święta>>

W sobotę, 13 maja rozpoczęliśmy tegoroczne Nabożeństwa Fatimskie. Z racji setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatmie, tegoroczne Nabożeństwa odbywać się będą 13 dnia każdego miesiąca. Przewodnictwo w tym roku przyjęli OO. Franciszkanie z Krosna. W sobotę - pod nieobecność Ks. Proboszcza w koncelebrze uczestniczył także ks. Wojciech Kisiel, proboszcz w Równem.
Nabożeństwo przygot6owali i prowadzili wierni z rejonu dziewiatego. fotogaleria>>
Foto: Karolina Ryczak

6 maja 2017r – Pałacówka.
Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w Mszy Świętej polowej w Pałacówce. Mieszkańcy podczas Eucharystii w strugach ulewnego deszczu dziękowali za dar nawiedzenia Pana Jezusa w znaku Najświętszego Serca Pana Jezusa, który wędrował z domu do domu. Każda rodzina wpisywała się również do pamiątkowej księgi dziękując za otrzymane i prosząc o potrzebne łaski Pana Jezusa.
Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Zdzisław Babiarz. W Eucharystii można było zauważyć wielu wiernych nie mieszkających na stałe w bardzo szybkim tempie wyludniającym się przysiółku Łęckim.
Na zakończenie odprawiono nabożeństwo majowe. Była to już druga w ostatnim czasie. Wcześniej ks. proboszcz odprawił przed dwoma laty w uroczystość Wniebowstąpienia.

W dniach 22-24 kwietnia w Domu Rekolekcyjnym w Ustrzykach Górnych odbyły się rekolekcje dla młodzieży gimnazjalnej z Łęk Dukielskich i Wietrzna przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Kościół parafialny pw. św. Anny w Ustrzykach Górnych został poświęcony 3 sierpnia 1986r i służy nie tylko miejscowej ludności, ale również licznie przyjeżdżającym tam grupom rekolekcyjnym i turystom.

Pod przewodnictwem i opieką ks. Marka Typrowicza i ks. Stanisława Dyndała - miejscowych duszpasterzy - w modlitwach, i ćwiczeniach duchowych wzięło udział 39 uczestników z Łęk Dukielskich i 18 uczestników z Wietrzna. Posługę animatorską podjęło 5 osób i 2 kleryków: Mateusz i Przemysław.

Oprócz zajęć formacyjnych znalazł się czas na wypoczynek i zwiedzanie okolicy. Przewodnikiem był ks. Marek, który zaprowadził naszą grupę do Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Górnych, kościoła pw. św. Huberta w Mucznem poświęconego 18.10.2015r, oraz zagrody żubrów.

Wracając do domu odwiedziliśmy klasztor sióstr Nazaretanek w Komańczy. Tutaj przewodnikiem był już ks. proboszcz Zdzisław. Mimo często zmieniającej się pogody i warunków atmosferycznych młodzi doświadczyli Boga w nauce i pięknie przyrody.

Rekolekcje dla młodzieży są wielką szansą na dojrzewanie młodego pokolenia do osobowej i autentycznej wiary w Jezusa Chrystusa. Taka wiara może rozwijać człowieka, daje satysfakcję i uskrzydla duchowo oraz prowadzi do odpowiedzialności za Kościół. fotogaleria>>

Tekst i foto: Dorota Orłowska


Od Niedzieli Palmowej, do Niedzieli Zmartwychwstania, to kolejna fotogaleria w której możemy powrócić do przeżywania Wielkiego Tygodnia w naszej parafii. Przez cały ten okres posługę w parafii pełnił kleryk Mateusz Nowak, który wykonał piękną kaplicę - ciemnicę. Ciemnica to nazwa kaplicy, w której przechowuje się Najświętszy Sakrament po Mszy Wieczerzy Pańskiej. fotogaleria>>

Całość jest w jednej galerii, a poszczególne nabożeństwa są oznaczone na początkowym zdjęciu każdego wydarzenia. Zdjęcia wykonali:  Niedziela Palmowa - 8.00 Arkadiusz Węgrzyn, 10.00 Dominika Łajdanowicz, 16.00 Miłosz Koszela. Wielki Czwartek - D. Łajdanowicz,, Wielki Piątek - A. Węgrzyn i Mateusz Węcek, Wielka Sobota pośw. pok 9.00, Myszkowskie i Pałacówka - A. Wegrzyn, godz. 11.00 - Karolina Ryczak, nabożeństwo 18.00 - M. Więcek, Wielkanoc Rezurekcja - M. Więcek.


Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w tegorocznym Wielkim Poście odbywały się w każdy piątek. Prowadziły je poszczególne stany i grupy. I tak: 3 marca prowadzili uczniowie gimnazjum, 10 marca - kobiety, 17 marca - mężczyźni, 24 marca - Akcja Katolicka w terenie, 31 marca - młodzież, 7 kwietnia - dzieci, a 14 kwietnia, w Wielki Piątek  - kleryk Mateusz Nowak.

Zdjęcia do parafialnej fotogalerii wykonali: Karolina Ryczak (10,17,24 III, 7IV), Arkadiusz Węgrzyn (3 i 31 III, 14 IV)

fotogaleria>>


W niedzielę Chrztu Pańskiego, 8 stycznia 2017 roku w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łękach Dukielskich miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Wszystko to za sprawą 40. rocznicy utworzenia samodzielnej placówki duszpasterskiej. Decyzja została wydana dekretem kurii biskupiej 1 stycznia 1977 roku w Przemyślu. O godzinie 13:00 wierni zebrali się w świątyni parafialnej na uroczystej Eucharystii sprawowanej przez ks. abpa Adama Szala oraz księży koncelebrujących: ks. prałata Edwarda Sobolaka - ekonoma diecezjalnego, ks. Stanisława Siuzdaka - dziekana dukielskiego, ks. Antoniego Tyńca - CSMA dyrektora domu macierzystego w Miejscu Piastowym, ks. Zdzisława Babiarza - miejscowego proboszcza, a ceremoniarzem liturgii był ks. Karol Krupa - wikariusz z Równego.

Na początku Mszy Świętej ksiądz proboszcz przytoczył bardzo krótki rys historyczny powstawania parafii oraz omówił ważne wydarzenia mające miejsce w czasie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Metropolita Przemyski w homilii skupił się na istocie chrztu. Wskazał na sens i wartość Chrztu Polski sprzed 1050 lat oraz na chrzest święty każdego z nas. Pasterz porównał tajemnicę tego sakramentu do otrzymania pięknie zapakowanego prezentu. To, jak postąpimy z tym podarkiem, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Zaapelował, byśmy rozwijali dary otrzymane przy chrzcie świętym.

Oprawę muzyczną, zapewnił chór dziecięco-młodzieżowy MUSICA pod batutą pana Andrzeja Aszlara działający na co dzień przy miejscowej szkole, która szczyci się patronatem św. Jana Pawła II. Dzięki uprzejmości ks. kard. Stanisława Dziwisza od 8 grudnia 2012r. parafia jest w posiadaniu Jego relikwii i każdego 22 miesiąca modlimy się do tego świętego proroka naszych czasów.

Uroczystą Eucharystię dziękczynną zakończyło błogosławieństwo arcybiskupa. Msza święta w całości była transmitowana na żywo na kanale TVP Polonia.

Tego dnia, ks. abp Adam Szal dokonał też poświęcenia przedszkola Wiatraczek, które zacznie funkcjonować w Łękach Dukielskich od 16 stycznia 2017 roku.

Mateusz Jakub Więcek

link do Mszy św.>>


6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, już po raz VIII gościnna świątynia parafialna przyjęła ludowe zespoły kolędnicze w ramach Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Fotorelacja i opis na stronach Przeglądu>>.


 

   
www.stowledkidukielskie.dukla.org        2013           webmaster: kychen

Od XII 2012