HISTORIA ŁĘK DUKIELSKICH - KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
          Nawigacja
 

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 » Index
0
 » Strona główna
0
 » Rys historyczny
0
 » Ludzie
0
 » Organizacje
0
 » Szkoły
0
 » Zespoły
0
 » Kościoły
0
 » Gwara
0
 » Kapliczki
0
 » Muzeum
0
 » Koło Gospodyń
0
 » OSP
0

 » Klub Rolnika

0

 » LKS Zorza

0

 » Służba Zdrowia

0

 » Różne

0
 » Forum historii

Fotogalerie

Wiejskie

Parafia pol-kat

Parafia rzym-kat

Szkoły

Koło Gospodyń

Muzeum wsi

LKS Zorza

Klub Rolnika

Z życia - różne

 

Koło Gospodyń Wiejskich (KGW)

KGW w Łękach Dukielskich ma ponad 80 – letnią tradycję, a można śmiało przyjąć, że minęło już 100 lat. Jednak dokładnej daty powstania koła nikt nie potrafi wskazać. Pierwsze próby jego zawiązania sięgają 1906 roku , chociaż nie jest to dokładna data. Często wspomina się też późniejsze lata 1935 – 1937. Założycielką tejże organizacji / wg. posiadanych na ten fakt dokumentów/ była nieżyjąca już mieszkanka wsi p. Zofia Jastrzębska /na zdjęciu obok, w środku w płaszczu - pamiątka z kursu trykotarskiego w 1939r./. Pani Zofia wraz z kilkoma innymi chętnymi do pomocy paniami, prężnie działały na rzecz dobra tej organizacji, organizując przeróżne  kursy: szycia, gotowania, haftowania. Panie wyjeżdżały także do innych miejscowości, aby podzielić się swoimi umiejętnościami i podpatrzeć ich dorobek w tej czy innej dziedzinie. Członkinie spotykały się w swoich domach przy lampach naftowych, wyszywając, cerując, przędąc, skubiąc pierze, a przy tym  śpiewając ludowe przyśpiewki.
    Pierwszym, ale jakże ważnym dobrem na rzecz koła był zakup dużego garnka, który to wypożyczano na różne okazje (wesela, chrzciny, świniobicia), zarabiając na tym parę groszy na zakup innych sprzętów potrzebnych w kole. W tym czasie pierwszą prezeską KGW była p. Helena Gniady.
     Rozwijającą się działalność KGW przerwała II wojna światowa.  Po wojnie panie odnowiły swoją działalność już w większym gronie. Organizowały zabawy, sprzedając na nich własne wypieki (kołoczyki, strócle -  bułki). Chciały w ten sposób pokazać, że istnieją. Kronika Szkolna z roku 1945 donosi: "Koło Gospodyń Wiejskich w dniu 6 grudnia urządziło dla dzieci szkolnych Mikołaja. Obdarowane zostały wszystkie dzieci. Dużo pracy włożyła w to przede wszystkim ob. Jastrzębska Zofia, przewodnicząca Koła. Na Szczepana urządzono w szkole zabawę przy wydatnej pomocy Koła Gospodyń, która dała 5.800 zł. dochodu netto, zaś zabawa urządzona w dzień Sylwestra z Kołem Gospodyń i Radą Pedagogiczną Szkoły dała dochód 2000 zł. netto". W roku 1946 następny wpis świadczący o niezwykłej aktywności pań z Koła Gospodyń: "Dnia 17 lutego zakończył się kurs Koła Gospodyń Wiejskich: gotowania i pieczenia. Na zakończenie było wielu gości. W przemówieniach okazało się, że najczynniejszą organizacją we wsi jest Koło Gospodyń Wiejskich". W roku 1947: "Jak w latach ubiegłych tak i w tym roku zjechał do szkoły na siwym koniu Św. Mikołaj. Po wniesieniu prezentów ufundowanych przez tutejsze Koło Gospodyń Wiejskich i Rodziców, Sw. Mikołaj /Białogłowicz Jan/, rozdał podarki między maluczkich i starszych. Uciechy nie było końca. W tym miejscu należy podkreślić zaangażowanie Koła Gospodyń, pod kier. Prezeski Ob. Czajkowskiej Adolfiny, która zawsze chętnie współpracuje ze szkołą dla dobra dzieci najbiedniejszych".
     Po wojnie prezeską koła – bo tak dawniej nazywano jego przewodniczącą – została  p. Zofia Jastrzębska, a po niej kolejno: Ludwika Fruga, Anna Czaja, Adolfina Czajkowska, Paulina Smolak,  Helena Witek, Józefa Sypień. Za działalności dwu ostatnich przewodniczących koło działało prężnie tak pod względem gospodarczym, jak i artystycznym. Pani Józefa Sypień  prowadziła zespół muzyczno – taneczny „Łęczanki”, który  ożywił działalność  kulturalną we  wsi / na zdjęciu po lewej p. Józefa z mężczyznami, po prawej z dziewczętami/.        W tym czasie Koło posiadało już bardzo dużo sprzętu gospodarczego (m. in. naczynia,  które wypożyczano na wesela, zabawy).
Po rezygnacji z przewodnictwa p. Józefy Sypień funkcję tę objęła p. Maria Ryczak, kontynuując dalszą pracę.

Aż do roku 1989 organizowano Dożynki wiejskie i zabawy taneczne, z których cały dochód przeznaczano na cele organizacji, jak też wnoszono wkład w odnowienie Domu Ludowego /np. w 1986r. pomalowano wszystkie okna i drzwi w Domu Ludowym z pieniędzy Koła, w 1987r. KGW zakupiło kuchnię gazową na butlę do Domu Ludowego, w 1992r. wykonano remont wypożyczalni sprzętu gospodarstwa domowego itp. /.

W tym czasie Koło nieustannie doposażyło wypożyczalnię sprzętu gospodarstwa domowego – szczególnie na wesela w Łękach i okolicznych wioskach. Zakupiono m.in.: w 1987r. za sumę 129 760zł. nierdzewne nakrycia stołowe po 230 szt. każdego gatunku, w 1992r. piekarniki elektryczne 5 szt, wazy, krajalnicę do chleba i mięsa, serwetniki, dzbanki, literatki, w 1997r. regały do lokalu wypożyczalni sprzętu gospodarstwa  domowego, w 2002 zakupiono do kuchni w nowej sali zlewozmywak, baterie do zlewozmywaka, bojler gazowy na wodę, gumolit, firanki i zasłony, a w 2003 zakupiono 100kpl. talerzy.

Ponadto Panie z Koła rozprowadzały w tych latach pisklęta kurze i gęsie, kurczęta odchowane, prowadziły wypożyczalnię sprzętu gospodarstwa  domowego, prowadziły usługi magla /własność KGW/, współpracowały z innymi organizacjami na terenie wsi w organizacji różnych imprez i uroczystości, ciągle organizowały Dzień Kobiet i Andrzejki, a także spotykały się na wspólnych ogniskach. W 1979 Panie z Koła zorganizowały wraz Klubem Rolnika dzieciniec  w okresie wakacyjnym.  Skorzystało 40 dzieci, a raczej rodziców, gdyż w tym czasie mogli wykonywać prace polowe.

Osobnym „działem” w działalności Koła były dziesiątki kursów i pokazów. Kursy, gotowania, pieczenia, kroju i szycia, a także upiększania ogródków, balkonów, pokazy bukieciarstwa oraz zarządzania gospodarstwem domowym były stałymi punktami ich działalności. Odbywały się niemalże każdego miesiąca. Prowadziły je fachowe instruktorki z RZDR, Ligi Kobiet, WOPR w Dukli, ODR w Iwoniczu i Krośnie m.in. Zofia Skrzęta, Zofia Leja, Augustyna Hoc, Teodora Szczurek, a także nasze Panie, członkinie Koła, Zofia Stojak, Irena Fruga i inne.

Były również tematy rolnicze tych kursów i pokazów m.in. ochrona roślin i warzyw przed szkodnikami, choroby i szkodniki zbóż i ziemniaków oraz ich zwalczanie itp.

Zadziwiająco liczna /jak na współczesne czasy/ była frekwencja na tego typu kursach. Dziesiątki młodych kobiet skorzystało z tej formy pozyskiwania wiadomości i praktycznej nauki radzenia sobie w codzienności.

Od 20.02.87 do 3 marca 87 trwały wykłady w „Szkole Społeczno-Samorządowego Kształcenia Kobiet”. Tematami były „Działalność organizacji społecznych na wsi” prowadzone przez Z. Skrzęta, „Szczepienie ochronne niemowląt i dzieci” prowadzone przez pielęgniarkę Wandę Leśniak, „Żywienie piskląt i kur” i „Sprawy rolników indywidualnych” prowadzone przez opiekunkę „Szkoły” p. Urszulę Baran.

Nasze Panie organizowały także wiele wycieczek krajoznawczych m.in. do Muzeum wsi w Sanoku, Na „puszczę” św. Jana z Dukli, na Słowację, do Lichenia, Gniezna, Lednicy, Boguchwały, Zakopanego, Nawojowej, na „Pętlę Beskidzką”.

 

W 1985r. Skład Zarządu przedstawiał się następująco:

Józefa Sypień – przewodnicząca

Władysława Solińska – wiceprzewodnicząca

Maria Ryczak – sekretarz

Alina Węgrzyn – skarbnik

Irena Fruga – członek Zarządu

 

W 1986:

Józefa Sypień – przewodnicząca

Zofia Pietruś – wiceprzewodnicząca.

Helena Koszela – sekretarz

Alina Węgrzyn – skarbnik

Irena Fruga, Władysława Solińska – członkinie Zarządu

 

W 1995:

Maria Ryczak - przewodnicząca

Zofia Leśniak – wiceprzewodnicząca

Józefa Sypień – skarbnik

Helena Koszela – sekretarz

Barbara Widziszewska i Zofia Pietruś - członkinie

 

W 1998:

Maria Kołacz – przewodnicząca

Maria Ryczak – wiceprzewodnicząca

Józefa Sypień – skarbnik

Helena Koszela –sekretarz

Barbara Widziszewska, Krystyna Łajdanowicz, Zofia Pietruś, Alfreda. Piotrowska - członkinie.

Gdy funkcję przewodniczącej objęła p. Maria Kołacz,  rozpoczął się bardzo bogaty rozdział w działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Łękach Dukielskich.
Panie - od roku 2000 - zaczęły spotykać się raz w miesiącu, w ostatni czwartek. I te spotkania zaowocowały wieloma pomysłami, z których bardzo wiele udało się zrealizować. W tym miejscu wymieniać można bardzo wiele zrealizowanych pomysłów. Ograniczymy je tylko do niektórych.
     W 1999 r. Koło Gospodyń Wiejskich z ufundowało dar do nowo poświęconego kościoła. Zakupiono naczynie liturgiczne tj. puszkę oraz patenę za kwotę 657 zł. Na ten cel ofiarę złożyło 64 członkinie Koła. W 2002r. Panie z koła pracowały nie szczędziły sił i zaangażowania, pomagając zarówno fizycznie jak i finansowo na rzecz wykończenia zaplecza gospodarczego w nowo wybudowanej sali widowiskowo - sportowej. Koło zakupiło kilka potrzebnych sprzętów na wyposażenie kuchni i zaplecza kuchennego.
     W roku 2003 kilka pań pomogło szkole od strony kuchni zorganizować imprezę na wstępne referendum w dniu 31.05.03r, przygotowując regionalne potrawy z państw, które należą do Unii Europejskiej. W tym też roku panie wykonały wieniec dożynkowy – kapliczkę z różańcem. Po poświęceniu plonu w kościele, wyjechały z wieńcem na Dożynki Archidiecezjalne do Przemyśla.
    Od roku 2004 KGW organizuje Opłatek Parafialny w styczniu i Jajko Wielkanocne po Świętach Wielkiej Nocy. W spotkaniach tych bierze udział liczne grono parafian z Kościoła Polsko-Katolickiego z ks. Proboszczem oraz władze gminne i powiatowe, a także z organizacji wiejskich.
     W roku 2004 ziściło się marzenie Pań z KGW, a w szczególności Przewodniczącej. Powstał zespół śpiewaczy „Łęczanie”. Najpierw złożony z samych kobiet, a po pół roku dołączyli mężczyźni.    
      Rok 2005 to praca nad zorganizowaniem – wspólnie ze Stowarzyszeniem pierwszej edycji Spotkań Folklorystycznych – imprezy folklorystycznej o randze międzynarodowej. Oprócz wielu prac organizacyjnych i „kuchennych” Koło Gospodyń przygotowało "staropolskie jadło"- bandurzak, pierogi razowe z kapusta, ze śliwami, kołacze i wiele innych pyszności. Wszystko rozeszło się jak przysłowiowe „świeże bułeczki”. 14 sierpnia w naszej wsi zorganizowano 10 - lecie Dożynek do których też włączyły się kobiety przygotowując wieniec dożynkowy jak i program artystyczny ( przystrojonym wozem wraz z wieńcem, śpiewając piosenki, objeżdżając Łęki i Wietrzno zapraszając do wspólnej zabawy) – tak zresztą jest co roku! Zespół wraz z pięknym wieńcem Dożynkowym, którego wykonawcą była członkini K.G.W p. Zofia Leśniak wyjeżdża na Dożynki Wojewódzkie do Radomyśla Wielkiego.
      W 2006r. 6 kwietnia Panie z naszego Koła zostały zaproszone przez Dom Kultury w Krośnie na prezentację "Stołu Wielkanocnego" prezentując tam swoje ciasta, jajka, pisanki, kraszanki, palmy, robótki szydełkowe, hafciarskie i wiele, wiele innych rzeczy. Była to pierwsza tego typu  wystawa na naszym terenie.  Ponowne zaproszenie przyszło w miesiącu lipcu od władz powiatu. Panie wyjechały z jadłem staropolskim na rynek do Krosna prezentując swoje umiejętności kulinarne takie jak: placki proziaki, kołacze, pierogi razowe, chleb swojski, gołąbki i wiele, wiele innych potraw. Odtąd już co roku po kilka razy uczestniczą w wystawach i prezentacjach w naszym regionie.
      Następnym wyzwaniem dla członkiń Koła było zorganizowanie jadła podczas II edycji Spotkań Folklorystycznych w Łękach 23 lipca, gdzie wspólnie z zaproszonym Kołem Gospodyń z Kobylan  prezentowały swoje pyszności, na których było wielu chętnych smakoszy.
      W dniu 2.09.2006 r. w nocy wyjechała - wspólnie z przedstawicielami z Lubatowej i Iwonicza - na Dożynki Jasnogórskie do Częstochowy 7. osobowa grupa Pań z wieńcem /na zdjęciu obok od prawej pierwsze dwie panie z naszego Koła/ Grupa udaje się z darami ołtarza do Ks. Arcybiskupa Stanisława Dziwisza podczas Mszy św. na Wałach Jasnogórskich. Następnym wyjazdem była wycieczka zorganizowana przez ODR w Dukli dla Kół Gospodyń i rolników w dniu 17. września, na wystawę rolniczą do Nawojowej. Można tam było zobaczyć wszystko to, co związane  jest z rolnictwem i nie tylko. W zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Dniu Seniora" 28.10.2006 roku, Panie pracowały w pocie czoła, aby sprostać wyzwaniu – wszak to 1. takie spotkanie w naszej miejscowości. W następnych latach było podobnie. W tym też dniu  delegacja kobiet uczestniczyła w Biesiadzie Kół Gospodyń w Kobylanach. W dniu 15 grudnia na zaproszenie Domu Kultury w Krośnie uczestniczyły w prezentacji stołu bożonarodzeniowego, na którym znalazły się tradycyjne potrawy wigilijne, ciasta, ryby, stroiki świąteczne.
     W 2007 roku Koło m.in. uczestniczyło W organizowanej przez  Krośnieński Dom Kultury wystawie „Stołów Wielkanocnych" oraz biesiadzie KGW w Wietrznie.
     2 września, na zaproszenie burmistrza Gminy Dukla - Marka Góraka, korowód złożony z kilku pań z KGW wraz z wieńcem dożynkowym pojechał do Dukli na Dożynki Gminne. Na czternaście wieńców, z poszczególnych wsi gminy Dukla, pierwsze miejsce zdobył wieniec z Łęk, za który otrzymaliśmy dyplom i nagrodę. Dzięki pierwszemu miejscu zostaliśmy poproszeni o reprezentowanie Gminy Dukla na Dożynkach Powiatowych w Rogach w dniu 9 września wraz z zespołem „Łęczanie”. Tam z kolei otrzymaliśmy podziękowania i nagrodę z rąk p. Jana Juszczaka - starosty powiatowego.
         17 i 23 września 2007 to symboliczne obchody 70. lecia powstania Kola Gospodyń w Łękach Dukielskich ( 1937-2007) /opis na stronach Powołania/
 
     Rok 2008. 10 marca br. cztery delegatki z K.G.W. wyjechały do Boguchwały na 4. Forum Kobiet, związane z obchodami Dnia Kobiet.
     18 marca br. koło po raz kolejny uczestniczyło w Kiermaszu Wielkanocnym w Krośnie.
     Koło otrzymuje czasopismo poświęcone działalności Kół z całej Polski.  Nosi ono nazwę "NASZE KOŁO".
     Jeszcze raz wypada powtórzyć: KGW w Łękach Dukielskich to nie tylko imprezy, spotkania i śpiewy. Prowadzimy wypożyczalnię naczyń i nakryć - nie tylko do Łęk, ale także i do innych miejscowości. Dysponujemy także obrusami. Panie z koła gospodyń angażują się bezinteresownie w różne zadania, tj: praca w maglu, wypożyczanie naczyń, pomoc w różnych imprezach. Panie z Koła zaangażowane są w działalność kulturalną wsi i obydwu parafii. Co roku wiją plon oraz biorą udział w dożynkach wiejskich  i gminnych, gdzie przedstawiają swój program artystyczny słowno – muzyczny.
     Na dzień dzisiejszy do KGW zapisanych jest ok. 60 członkiń, ale czynnie działa ok. 20 osób.
Obecny skład Zarządu wybrany 22.02.2007
 Maria Kołacz – przewodnicząca
 Lucyna Kubicka – wiceprzewodnicząca
 Koszela Helena – sekretarz
 Józefa Sypień – skarbnik
 Alina Kasprzyk, Bogusława Szydło – członkinie
 
 
Portal historyczny wsi Łęki Dukielskie                       grudzień 2008

          webmaster: kychen