www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

FARMA WIATROWA

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
 folklor
przegląd kolęd
 dzień seniora
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ZESPÓŁ STEP
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

 

FARMA WIATROWA NA NASZYCH STRONACH

     Drodzy Państwo. Dzieje się rzecz wielka  w naszej miejscowości. Postaram się, aby cała budowa Farmy Wiatrowej, a w szczególności jej poszczególne etapy, znalazły tutaj swoje miejsce. Na naszych oczach tworzy się historia, której nie możemy przeoczyć brakiem dokumentacji.

     Proszę zatem o wykonywanie i nadsyłanie fotografii z tych wydarzeń, gdyż nie zawsze i nie wszędzie można samemu być. Fotografie proszę konwertować /jeśli już, bo mogą być duże oryginały/ do rozmiaru 1024 x 768 pikseli.

ADMIN

 

FOTOGALERIA MARKA MAKOSIA Z CAŁOŚCI PRAC
do 3 kwietnia 2009 /GALERIA I/ oraz od 3 kwietnia i dalej /GALERIA II/

LINKI do stron o wiatrakach:

http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=3375

http://www.dukla.pl/index.php?aid=257

http://picasaweb.google.pl/galeriadukla/FarmaWiatrowaWEkachDukielskichJuzPracuje#

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090616/KROSNO/77275231

TVP 2 o/Rzeszów Wiadomości z 16 czerwca: http://ww6.tvp.pl/6967,20090616913798.strona

http://krosnocity.pl/content/view/1303/35/

http://www.pressmedia.com.pl/sn/index.php?option=com_content&task=view&id=8154&Itemid=40

http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,6726033,
Ruszyla_elektrownia_wiatrowa_w_Lekach_Dukielskich.html

http://ww6.tvp.pl/400,20090616913787.strona

http://rzeszow.naszemiasto.pl/wydarzenia/1012978.html

http://energetyka.wnp.pl/na-podkarpaciu-ruszyla-farma-wiatrowa,82636_1_0_0.html

http://dziennik.krakow.pl/Artykul-Strona.965+M50cb43fa5e2.0.html

http://www.beskidniski.com/

http://www.ekologia.pl/artykuly/17_Wiadomosci/1378_Energia/1415_Energia_wiatrowa/9378_
Wiatraki_na_wzgorzach_w_Lekach_Dukielskich.html
 
2011
ŁĘCKIE WIATRAKI SPRZEDANE

http://finanse.wp.pl/kat,104124,title,Zolto-niebieska-IKEA-teraz-bardziej-zielona,wid,13856949,wiadomosc_notow.html?ticaid=1d245

http://gb.pl/gospodarka/informacje/ikea-kupila-farmy-wiatrowe.html

http://www.ikea.com/pl/pl/about_ikea/newsitem/farma_wiatrowa_2011

 2009

     I stało się. Farma wiatrowa została uroczyście otwarta, poświęcona i oddana do użytku. To wydarzenie było uwiecznione przez telewizję /TVN i TVP3 o/Rzeszów/, gazety i fotoreporterów.
         Uroczystość prowadził p. Tomasz Zubilewicz z TVN-u. Swoje wystąpienia mieli :  prezes firmy MARTIFER Jorge Martins, Prezesi firmy MARTIFER POLSKA na czele z p. Miguelem Lubomirskim i Piotrem Kłosokiem, menedżerem projektu, burmistrz gminy Dukla p. Marek Górak oraz - w imieniu księży - ks. Roman Jagiełło z parafii polsko-katolickiej.
          Uroczystego, symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: prezes firmy MARTIFER Jorge Martins i burmistrz Marek Górak.
          Po odmówieniu stosownych modlitw księża poświęcili teren farmy.
         A potem był wspaniały tort i poczęstunek dla gości i mieszkańców Łęk Dukielskich serwowany przez firmę JAŚ WĘDROWNICZEK z Rymanowa.
          Oprawę muzyczną zapewnił zespół folklorystyczny "Łęczanie".

Zobacz galerię /67 zdjęć/

    Przepiękne zdjęcia farmy wiatrowej z samolotu dzięki uprzejmości i z pomocą firmy AERO-KROS z Krosna - oczywiście z pomocą naszego krajana Leszka. Szkoda, że tak mało. Postaramy się o więcej.

   9 maja. Ostatni wiatrak zmontowany. Równocześnie trwają prace niwelacyjne. Na ubite place i drogi przy wiatrakach zostaje nawieziona ziemia i będzie posiana trawa. 9 maja rozpoczęto demontaż i wywózkę dźwigu. 3 wiatraki już po próbach - pomyślnych, pozostałe czekają na swoją kolej. No i zacznie się dalszy demontaż i wywóz elementów, części, bazy. Za miesiąc ma nastąpić uroczysty finał.

Zobacz galerię /164 zdjęcia/

   12 kwietnia. Jedna z ostatnich galerii. To już te same prace. Zwózka, montaż dźwigu, wiatraka, demontaż dźwigu i dalej. Zaznaczyć jedynie można, że Łęki toną w tonach kurzu /bynajmniej sąsiedztwo dróg dojazdowych - choć nie tylko/ oraz to, że Łęki stały się swoistym "sanktuarium" wiatrakowym. Tysiące ludzi i setki aut w dni świąteczne potęgują i tak już trudne do zniesienia warunki do życia naszych mieszkańców - "sąsiadów" fermy. Na bieżąco swoją galerię prezentuje Marek /linki powyżej/ i tam też zapraszam.

Zobacz galerię /75 zdjęć/

      1 kwietnia. Kolejna galeria naszych fotoreporterów. Transport dźwigu /całość 750 ton/ i prace montażowe, które - trzeba przyznać - idą bardzo szybko.

Zobacz galerię /200 zdjęć/

    24 marca. Obiecane fotki z montażu "pierwszej rury" cała seria fotografii naszych reporterów z bardzo pracowitego okresu na budowie farmy wiatrowej. Bardzo dużo się dzieje, o czym "opowie" te 176 fotografii. A naszym fotoreporterom serdeczne - jak zwykle - dzięki. I prosimy o jeszcze...

Zobacz galerię /176 zdjęć/

     20 marca. Kolejna, duża fotogaleria w wykonaniu - w większości - naszych rodzimych fotoreporterów. Wszystkim serdeczne dzięki. W kolekcji dalsza zwózka "rurek", montaż wież sterujących, parking Sulistrowa i pierwszy transport śmigieł. Jest co obejrzeć! No i wreszcie została wykorzystana droga dojazdowa poniżej parkingu! Oczywiście, nie bez problemów, bo samo tylko "piórko" śmigła ma 40 metrów. No i rozpoczął się montaż dolnych rur, trochę z konieczności, bo nie ma placu na składowanie. Fotki z tego wydarzenia w następnej galerii

Zobacz galerię /127 zdjęć/ i film Janusza -kliknij-

    13 w piątek był dość spory ruch. Najdłuższe rury zostały przetransportowane na górę. Oczywiście nie obyło się bez problemów na górze pod szczytem i uszkodzenia placu kościelnego. Czy wyjdą wykonawcy z tego z honorem? Pozostaje mieć nadzieję, ale początek jest mało obiecujący. Wcześniej trwały - jak zwykle - kłótnie wykonawców z kierowcami lawet. Przeraża ten "profesjonalizm" wykonawcy...
     Państwo z firmy FOREL udostępnili nam swoje fotografie, które zamieszczam w pierwszej galerii. Drogą mailową "doszły" zaś fotki anonimowego Janusza i krótki film z "bagiennego placu" w Sulistrowej i wyciągania samochodu. W galerii po prawej - opisane u góry. Wszystkim serdeczne dzięki.

zobacz film

 Rozmaitości FORELA 81 zdjęć Galeria Janusza /6/ i admina  40 zdjęć
 

    12 marca. Fotogaleria z wjazdu pierwszych "rur na górę". O tyle ciekawa, że - tak jak mówili kierowcy z firmy transportowej w styczniu na próbie wjazdu - wjazd odbył się normalnie, z drogi i bez problemów. Będą oczywiście dłuższe transporty, chociażby ze śmigłami, ale także nie powinno być problemów z wjazdem z drogi głównej. Komentarza nie będzie... Do tej galerii dołączone będą niebawem fotki z załadunku w Sulistrowej i rozładunku na farmie wykonane przez "ludzi z FORELA".
    W drugiej galerii fotki Łukasza z budowy masztu, transportu i rozładunku dotychczasowych elementów. Dzięki
 Transport pierwszych "rur" 42 zdjęcia  Galeria Łukasza 50 zdjęć
 

    Od ostatniej aktualizacji bardzo mało było czasu, w którym nic się na budowie nie działo. Nie było to jednak nic szczególnego, dlatego dopiero dzisiaj niektórymi fotkami z tego okresu się podzielę oraz aktualnymi fotkami z długo oczekiwanego początku transportów elementów wiatraków. Z tym ostatnim inwestor ma sporo kłopotów. Wydaje się, że sam sobie nawarzył piwa. Nie wzięto pod uwagę wielu spraw, które teraz wychodzą na jaw. Najważniejsza z nich to ta, że mało pojęcia mieli budowniczowie i architekci o specyfice górskiego terenu. Ponadto materiały użyte do np. budowy dróg "wołają o pomstę do nieba". Czysta amatorszczyzna! I teraz trwają kłótnie, kto zawinił. Wydaje się oczywistym, że powinna tutaj wkroczyć także gmina Dukla, gdyż przejmie te drogi na swoje utrzymanie. A będzie co utrzymywać!

Trochę fotografii od listopada 08 do 9 marca 09
74 fotki
 
 
2008

  W październiku trwały prace końcowe na parkingu i drodze dojazdowej /asfaltowanie, układanie płyt zabezpieczających skarpy/, pobieżny remont drogi i nieodzowne przeróbki i poprawki. Natomiast praca na farmie wiatrowej powoli zamiera. Nawieziono kliniec i utwardzono drogę "kamieńcami", niwelowano teren, monterzy instalowali okablowanie od silosów do rozdzielni. Trwały też prace związane z kładzeniem kabla, niwelacją terenu, układaniem korytek i wykonaniem mostków dojazdowych do pól. Wszystkie maszyny przywieziona na czas budowy zostały już zwrócone i pozostała tylko rodzima firma Forel z Iwonicza z koparkami i ciągnikiem. Wydaje się, że w tym roku jest to ostatnia galeria. Czekamy na montaż, a w zimowe wieczory możemy sobie przypominać, jak to było od początku...

Prace końcowe-październik

99 zdjęć
                                                     

   Na początku drugiej połowy września nastąpił długotrwały okres deszczowej pogody. Prace na parkingu i w jego otoczeniu zostały przerwane na dwa tygodnie. Trwała natomiast ciągła praca na farmie wiatrowej. Zbrojono kolejne /ostatnie dwa/ silosy pod fundamenty, by 23 i 26 września je zabetonować. Przywieziono i zamontowano dwie rozdzielnie prądu. Na parkingu trwały tylko prace związane z układaniem krawężników, korytek ściekowych, wymianą niektórych mostków. Pogoda się poprawia, więc i asfaltowanie terenu jest w przyszłym tygodniu zupełnie realne. Przy okazji zostaną "załatane dziury" na drodze powiatowej od Wietrzna do kościoła w Łękach. Remont drogi jest przewidziany w przyszłym roku. Pewnie - przy okazji - będą też remontowane na nowo przepusty pod drogą powiatową, bo natury nie da się oszukać i obecne przepusty /po nieciekawym rozwiązaniu odpływu wody z góry/ zupełnie nie zdadzą egzaminu. Wydaje się, że z wieloma problemami zostaniemy po wyjeździe budowlańców. No, ale nikt obecnie nie chce słyszeć, że jest źle...

              
 Prace na farmie wiatrowej 65 zdjęć  Otoczenie kościoła 61 zdjęć

                                                                                                                                                                                      
     W drugim tygodniu września prace na parkingu i farmie wiatrowej zmierzają bardzo szybko do finału. W tym tygodniu planowane jest asfaltowanie  parkingu i drogi dojazdowej oraz betonowanie przedostatniego silosa pod wiatrak. Fotki z wiatraków w wykonaniu admina i Tadeusza.
Elementy wiatraków przyjadą z Włoch drogą lądową na wiosnę, chociaż realny jest także termin styczeń-luty.
Budowa parkingu i drogi dojazdowej 48 zdjęć Betonowanie i zasypywanie 46 zdjęć
 

 
 

       Wiele się działo na przełomie sierpnia i września. Zwłaszcza na budowie parkingu i drogi wyjazdowej do farmy. A na niej trwa praca związana ze zbrojeniem kolejnych silosów i betonowaniem. Prace ziemne związane z kładzeniem kabla przesyłowego już trwają daleko od Łęk Dukielskich. Spójrzmy na dwie galerie poświęcone parkingowi i pracom na farmie wiatrowej.

     Budowa parkingu i drogi dojazdowej     53 zdjęcia Prace na farmie i betonowanie 72 zdjęcia
 

       Najbardziej aktualna galeria: dziś prace, dziś zdjęcia! Ważny moment: betonowanie silosa pierwszego wiatraka o nr. roboczym AG5. Na dodatek fotki z prac ziemnych przy przebudowie parkingu.

Zobacz galerię /65 zdjęć/kliknij w obrazek

      W drugiej połowie sierpnia parce koncentrują się na 3 odcinkach: montażu pierścieni i zbrojeniu fundamentów, kładzeniem kabla przesyłowego, przebudową parkingu. Rozpoczęto również prace w Wietrznie, związane z przebudową zakrętu w kierunku Zboisk. Te prace prezentujemy w kolejnej galerii. Pod zdjęciami znajdują się napisy objaśniające dane fotki. Galeria w wykonaniu Łukasz i admina.

Zobacz galerię /117 zdjęć/- kliknij w obrazek

Koniec lipca i początek sierpnia to prace przy "reparacji" drogi dojazdowej /z głównej/, wożenie - w tumanach kurzu - dalszych materiałów na drogi, zwózka drutów zbrojeniowych, pierścieni i wylewanie "spodów" pod właściwe fundamenty. Całe szczęście, że teraz już drogi polewają wodą. Tak mało trzeba... Żeby tak jeszcze odpływy z rowów porobić!

Zobacz galerię /97 zdjęć/- kliknij w obrazek

"Dokumentacja" dalszych prac / 6 i 10 lipca / związanych z budową farmy wiatrowej i związanych z tym innych prac oraz obraz szkód spowodowanych działalnością budowlańców i transportowców.

Zobacz galerię /63 zdjęcia/- kliknij w obrazek

Galeria Tadeusza z prac czerwiec-lipiec. Daty u dołu zdjęcia.

Zobacz galerię /70 zdjęć/- kliknij w obrazek

Dalsze fotki z "frontu walki" z górzystym terenem, skałami i żywiołami natury nękającymi wykonawców prac ziemnych związanych z budową farmy wiatrowej. Tym razem zdjęcia z 23 czerwca /budowa drogi/ i 29 czerwca /krajobraz 2 dni po niszczącej ulewie/.

Zobacz nową galerię /84 zdjęcia/- kliknij w obrazek

 

19 czerwca odbyła się "inspekcja" admina na placu budowy. Krajobraz iście księżycowy. Aż trudno uwierzyć, że z tego nieładu ma się wyłonić piękny obraz.

Zobacz galerię /63 zdjęcia/- kliknij w obrazek

      Z początkiem czerwca ruszyły długo oczekiwane prace przy budowie farmy wiatrowej. Praca "idzie" na wielu kierunkach, dlatego fotografii będzie przybywać. Na początek galerie Łukasza, admina i Tomasza. Zdjęcia będą mniejszego formatu, aby łatwiej je można było przeglądać. Gdyby jednak ktoś chciał zdjęcia do wywołania /optymalny fromat do tego celu to 1024 x 768/, to służę oryginałami. U dołu każdego zdjęcia /dużego/ opisy.

        Galeria Łukasza 70 zdjęć

  zobacz film!

        Galeria admina 53 zdjęcia

Galeria Tomasza 10 zdjęć

      22 kwietnia. Oto galeria fotografii wykonana przez p. Pawła z firmy Wiatr-Projekt podczas prac saperów na terenach, gdzie będą przebiegać prace. Nikt chyba nie pomyślał, że tyle "ciekawostek" jest w naszej ziemi...
A p. Pawłowi serdecznie dziękujemy.
 
                                                                Galeria 46 zdjęć

 

     2 marca w sali odbyło się spotkanie mieszkańców wsi Łęki Dukielskie z przedstawicielami firmy EVIVA, głównego wykonawcy Farmy Wiatrowej w naszej miejscowości. Po prezentacji zamierzeń oraz pokazie filmu z budowy takiej farmy w innej miejscowości mogliśmy sobie uświadomić, jak wielka to jest inwestycja.

     W dalszej części spotkania mieszkańcy zadali dziesiątki pytań na interesujące nas tematy. Na każde została udzielona odpowiedź i wydaje się, że wyszliśmy z tego spotkania ukontentowani. Tym bardziej, że przedstawiciele firmy zaprosili mieszkańców na poczęstunek.

     W spotkaniu wziął udział burmistrz gminy Dukla p. Marek Górak.

Galeria 34 zdjęcia

 
www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen Wszelkie prawa zastrzeżone