www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

AKTUALNOŚCI 2015

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 Gości od stycznia 2007

2007/1 -  2007/2  - 2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 -

- 2019 - 2020 - 2021 -2022 - 2023

2015

więcej aktualności w gazecie parafialnej Powołanie 

42 spotkanie "Na Rodzinnej Ziemi"

    
  19 września kolejne, 42 spotkanie Na Rodzinnej Ziemi wyznaczyło sobie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - w większości - w naszych Łękach Dukielskich. Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia z kraju i zagranicy odwiedzili również Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, kościół parafialny w Wietrznie oraz Wzgórze 534, symbol bitwy o Przełęcz Dukielską.    W Łękach Dukielskich odwiedzili kościół polskokatolicki i rzymskokatolicki, farmę wiatrową, szkołę, wysłuchali koncertów zespołów szkolnych i ludowych działających w naszej miejscowości oraz degustowali "bandurzak", produkt regionalny z naszej miejscowości./Kliknij w obrazek aby zobaczyć fotogalerię/  

Opis na stronie KMH>>

Opis na stronie SMZK>>

Fotogaleria Piotra Grudysza>>

dodano 2015.09.23

Piknik Rodzinny

    
    21 czerwca Rada Rodziców naszej szkoły zorganizowała kolejną edycję Pikniku Rodzinnego. Sporo podglądnął obiektywem aparatu Czajson, więc możemy oglądać bogatą fotogalerię. Ostatnie 7 fotografii jest autorstwa Magdy, a za przysłanie dziękujemy Iwonie. Fotki są dostępne również na stronie Maćka >>
    W imieniu Rady Rodziców Zespołu Szkół Publicznych w Łękach Dukielskich składam serdeczne podziękowania Wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji Pikniku Rodzinnego, który odbył się w dn .21.06.2015r.
    Wszystkim sponsorom (także tym anonimowym), rodzicom, uczniom naszej szkoły, każdemu, kto przyczynił się, do tego aby nasza impreza mogła się odbyć.... Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli, możliwa jest realizacja naszych zamierzeń i celów.
    Dziękuję za pomoc, życzliwość, zrozumienie oraz ofiarność. Wyrażając swą wdzięczność za wielkie serce i dobrą wolę, życzę wielu sukcesów i powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń...
    Dziękuję za to, że, los postawił mi na drodze, tak wielu wspaniałych ludzi....
     A. Krężałek     

dodano 2015.06.23

Spotkanie z historią

film1

film2

film3

    W sali widowiskowej w Łękach Dukielskich w dniu 22.03.2015 r. dokonano podsumowania Konkursu ogłoszonego pod nazwą: „Młodzi dla historii Łęk Dukielskich – dzieje łęckich rodzin we wspomnieniach, dokumentach, fotografii”. Kapituła konkursu dokonała oceny nadesłanych materiałów, których uczestnicy konkursu nadesłali w liczbie 121 dokumentów.

    Wśród zebranych materiałów zdecydowanie przeważały dokumenty własnościowe, takie jak umowy, kontrakty kupna - sprzedaży nieruchomości gruntowych, akty notarialne, dekrety dziedzictwa, dobrowolne ugody, porozumienia, uchwały dotyczące parcelacji ziemi, dokumenty wystawione przez Sąd Powiatowy w Dukli np.; edykty podatkowe, wezwania płatnicze, cesje, dokumenty dotyczące ubezpieczeń nieruchomości z początku XX wieku itp.

    Zdjęcia w większości przedstawiają życie rodzinne, młodych Łęczan w mundurach, w czasie służby wojskowej, szczególnie z okresu międzywojennego, młodzież szkolną i nauczycieli szkoły w Łękach.

    Pod względem historycznym, interesujące są wszystkie zebrane dokumenty. Na ich podstawie możemy zauważyć ogromne przywiązanie do ziemi mieszkańców, ich dbałość i staranność w dokumentowaniu wszystkich spraw majątkowych.

    Nie brak także i innych dokumentów jak choćby książeczka robotnicza wystawiona na jednego z mieszkańców w 1901 r. z wpisami w 3-ch językach /polskim, niemieckim, rosyjskim/ ilustrująca losy jej właściciela, w czasie wojny zesłanego w głąb ZSRR i któremu powrót umożliwiło zaświadczenie wydane przez Polsko-Radziecką Mieszaną Komisję ds. ewakuacji osób narodowości polskiej. Ciekawostką jest także nakaz zapłaty za wydanie tzw. Karty Przemiałowej /za opłatą legalizowano posiadanie żaren umożliwiających przemiał zboża na mąkę/.

    Najstarszym dokumentem przedstawionym przez uczestników konkursu była umowa dzierżawy gruntu z 3 października 1877 roku zawarta pomiędzy Tadeuszem Peszyńskim, właścicielem Dóbr Kobylany, a Szymonem Kołaczem, włościaninem z Łęk.

    Kapituła konkursu ogłosiła wyniki. W kategorii za najlepiej udokumentowaną i ciekawie opisaną pracę wyróżniony został zespół w składzie: Pasterkiewicz Wojciech, Stasik Ewelina, Molek Izabela. W II kategorii za najstarszy dokument jaki został przedstawiony z pośród wszystkich jakie napłynęły, wyróżniony został Wojciech Pasterkiewicz .

    Zarówno osoby wyróżnione, jak i uczestnicy konkursu, otrzymali okolicznościowe dyplomy i upominki ufundowane przez sponsorów, którymi byli: p. Barbara Czajkowska-Gołąb - lekarz z Krosna, p. Andrzej Bytnar - burmistrz Dukli, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - Zarząd Główny w Krośnie, Drukarnia ‘’Hedom’’ p. Henryka Michny z Krosna, Koło Miłośników Historii w Łękach Dukielskich. Specjalne wyróżnienie, w postaci własnych katalogów swych prac, wydane w formie albumowej, przyznał i wręczył osobiście dla dyrektor Szkoły p. Krystyny Delimata i nauczycielki historii p. Beaty Węgrzyn, artysta malarz, pochodzący z Łęk Dukielskich prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Stanisław Białogłowicz.

    Po krótkiej części artystycznej w wykonaniu chóru szkolnego’’Musica’’ prowadzonego przez p. Andrzeja Aszlara, odbyła się druga część spotkania, poświęcona postaci Władysława Kordysia, lotnika 300 dywizjonu bombowego RAF, kolejnego niezwykłego Łęczanina, bohatera oddanego Ojczyźnie, trzykrotnie odznaczonego Krzyżem Walecznych w czasie walk w okresie II wojny światowej, którego losy związały się z wydarzeniami frontowymi na ziemi angielskiej. Sylwetkę lotnika przedstawił w ciekawym wykładzie p. Leszek Wilk, kustosz Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Wykład poparty został materiałami audio i dokumentami pozyskanymi z archiwum RAF oraz rodzinnymi w trzecim pokoleniu, przechowującymi pozostawione pamiątki po swym krewnym.

    Przypomniał drogę, jaką odbył bohater z Łęk Dukielskich na ziemię francuską, a następnie brytyjską.

    Okres przeszkolenia, a następnie udziału w lotach bojowych, mających na celu zniszczenie celów naziemnych, jak i morskich hitlerowskich Niemiec. Jego odwaga i oddanie - pomimo wcześniejszego zestrzelenia - a następnie powrót na nowo - po wyleczeniu ran - do latania, są godne uwagi i zasługują na najwyższy szacunek.

    Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli poznać losy i służbę swojego rodaka, podziwiać odwagę i determinację z jaką wykonywał swe żołnierskie obowiązki Władysław Kordyś.

    Okolicznościowa wystawa fotograficzna uzupełniała przedstawianą wiedzę i przypominała sylwetkę tego niezwykłego lotnika .

    Spotkanie tak licznego grona uczestników i pozostanie na długo jeszcze po wykładzie w dyskusji kuluarowej świadczy o potrzebie dalszych poszukiwań w archiwach i kontynuacji tego cyklu spotkań, jakie zostały zapoczątkowane. Sylwetek osób, które w sposób szczególny zapisały się w społeczności, bądź z tych społeczności wyszły w świat i zasługują na wspomnienie, z pewnością jest wielu, ale jakże mało o nich wiemy.

Maciej Zborowski
Koło Miłośników Historii
Łęk Dukielskich
Uwaga: filmy są dużymi plikami, stąd pobieranie może chwilę potrwać   

dodano 2015.03.23

Zabawa Walentynkowa

    
    Tym razem ponad 180 osób uczestniczyło 14 lutego w zabawie walentynkowej, będącej jednocześnie zakończeniem karnawału. Do tańca przygrywał zespół Genesis. Organizatorem była Rada Rodziców naszej szkoły.
    Dziękujemy organizatorom i gościom za fotografie, które w pełni oddają szampański nastrój zabawy!     

dodano 2015.02.18

Zabawa Sylwestrowa

    
    Ponad 160 osób bawiło się podczas zabawy sylwestrowej, która miała miejsce w naszej miejscowości. Do tańca przygrywał zespół MaryliAn. Organizatorem byli rodzice dzieci z klasy trzeciej SP, a całkowity dochód zostanie przeznaczony na wyjazd dzieci w ramach tzw. Zielonej Szkoły. Dzieciaki wystąpiły również dla gości na początku zabawy sylwestrowej.
    Autorem zdjęć są Tomasz i Piotr. Dziękujemy!!!
    Nowa galeria zdjęć dodana 4 stycznia przez organizatorów!     

dodano 2015.01.02
www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen