www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

AKTUALNOŚCI 2018

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
 folklor
przegląd kolęd
 dzień seniora
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ZESPÓŁ STEP
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

 Gości od stycznia 2007

2007/1 -  2007/2  - 2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020

2020

więcej aktualności w gazecie parafialnej Powołanie 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W tym roku przypada - już po raz 10 - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Na mocy ustawy sejmowej podpisanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 9 lutego 2011 roku (z inicjatywą wystąpił w tej sprawie jego poprzednik śp. Lech Kaczyński) wyznaczono datę nowego święta na 1 marca. Zaproponował to niedługo przed śmiercią w katastrofie smoleńskiej prezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Janusz Kurtyka przypominając, że tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce - ostatnich ogólnopolskich koordynatorach walki z sowieckimi okupantami o odzyskanie niepodległości.

Z roku na rok jest coraz więcej inicjatyw, co najlepiej świadczy, że to święto jest niezwykle potrzebne dla budowania naszej tożsamości narodowej i dla twórczego utrwalania pamięci historycznej.

W tym roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony był w Łękach Dukielskich, a konkretnie w Szkole Podstawowej szczególnie uroczyście. Z inicjatywy p. Lesława Wilka z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie oraz  dyrektor szkoły p. Beaty Węgrzyn w uroczystości uczestniczył p. Janusz Niemiec, najmłodszy więzień PRL.

Zanim rozpoczęła się akademia, p. Janusz Niemiec – wraz z Lesławem Wilkiem - złożyli hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego i partyzantom przy Pomniku Wdzięczności zapalając znicze.

Spotkanie rozpoczęło powitanie zebranych przez panią dyrektor, a szczególnie zaproszonych gości, wśród których byli m.in. wiceburmistrz Łukasz Piróg, przewodniczący rady powiatu Andrzej Krężałek, radna powiatu Józefa Winnicka Sawczuk, nasi radni Rady Miejskiej w Dukli, sołtys wsi, ks. Roman Jagiełło z parafii polskokatolickiej, prezesi stowarzyszeń wiejskich, dyrektorzy szkół z terenu gminy Dukla, 14 Drużyna Harcerska Watra z Równego oraz delegacja młodzieży z LO w Dukli wraz z opiekunami. Gościem szczególnym był p. Janusz Niemiec, syn Janiny i Antoniego Żubryda ps „Zuch”, dowódcy Samodzielnego Batalionu Operacyjnego Narodowych Sił Zbrojnych, niepodległościowego zgrupowania działającego w okolicach Sanoka od listopada 1945 roku do października 1946. Żubryd zginął wraz ze swą żoną Janiną. Małżonków zastrzelił we wsi Malinówka koło Brzozowa agent bezpieki, były akowiec Jerzy Vaulin, ps. artystyczny„Jerzy Wolen” Co ciekawe, tenże Vaulin był wcześniej – w latach wojny - partyzantem oddziału „Orskiego” OP 15 stacjonującego m.in. w Łękach Dukielskich. W naszej miejscowości miał także – powiedzmy: sympatię.

Walcząc z Żubrydem, w kwietniu 1946 Służba Bezpieczeństwa aresztowała i osadziła w więzieniu jego czteroletniego synka Janusza wraz z babcią. Po zamordowaniu rodziców Janusz trafił do sanockiego sierocińca kontrolowanego przez bezpiekę. Siostra matki Stefania Niemiec wykradła Janusza z sierocińca, wywiozła go na Śląsk i adoptowała. Syn Żubrydów – Janusz Niemiec – krzewi dziś pamięć o swoich rodzicach.

Wracając do czwartkowego popołudnia, po powitaniu i słowach wprowadzenia, wzruszający montaż słowno – muzyczny przedstawili uczniowie naszej szkoły, harcerze i chór szkolny pod kierunkiem nauczycieli: p. Urszuli Pachany – Szpiech, Magdaleny i Andrzeja Aszlarów. Pośród patriotycznej scenerii zostały wydobyte z mroków historii postacie wybitnych patriotów, żołnierzy podziemia niepodległościowego, ich heroizm, cierpienie, śmierć....

Ta część zakończona została złożeniem zapalonego znicza przy symbolicznej mogile żołnierza nieznanego i pieśnią „Żeby Polska była Polską”.

Po uroczystej części słowno – muzycznej słowo wprowadzenia przedstawił Lesław Wilk, który do wystąpienia zaprosił p. Janusza Niemca. Podniosły w swej wymowie, treści i osobistych przeżyciach wykład, ubogacony prezentacją multimedialną był wspaniałą lekcją historii dla – głównie - młodych ludzi. To, co usłyszeli, zapewne wywarło na nich wielkie wrażenie. Te szczegóły, niuanse, zawiłości, tragedie ludzkich losów w czasach II wojny światowej i po niej, skupiły w wystąpieniu p. Janusza - w jego osobistym wątku – jak w soczewce, bezmiar okrucieństwa doznanego przez polskich patriotów, wśród którego nie szczędzono kobiet, dzieci, ludzi starszych. Całą opowieść p. Janusza dopełnił film z jego walki o prawdę i pamięć po rodzicach, a przy okazji potwierdzający niezwykłe oddanie i umiłowanie wolnej, niepodległej Ojczyzny przez żołnierzy niepodległościowego podziemia, a o których przez całe lata komunizmu nie mogliśmy słyszeć inaczej, jak tylko bandyci....

Cześć ich pamięci!

Te podniosłe czwartkowego popołudnia chwile zakończyły podziękowania i słodki poczęstunek.

Więcej o p. Januszu oraz relacje z jego spotkań można śledzić na kanale you toube>>

     
 (galeria: kliknij w obrazek) film>> (wkrótce)
   

dodano 2020.02.28

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen