www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

AKTUALNOŚCI 2022

 

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 Gości od stycznia 2007

2007/1 -  2007/2  - 2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 -

- 2019 - 2020 - 2021 -2022 - 2023

2022

więcej aktualności w gazecie parafialnej Powołanie 

104 rocznica Odzyskania Niepodległości

      11 listopada w naszej Ojczyźnie uroczyście obchodzono 104. rocznicę odzyskania Niepodległości. Wtedy to, 11 listopada 1918r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość. Dzień ten w czasach komunistycznych był skazany na niepamięć. A jednak Polska ponownie odzyskała wolność i niepodległość, a od tego czasu 11 listopada jest świętem narodowym.

        W całym kraju świętowano tego dnia - oraz w przeddzień  - w każdej niemalże miejscowości, w każdej szkole. Centralne uroczystości odbyły się w stolicy z udziałem najwyższych władz państwowych, a w godzinach popołudniowych wyruszył Marsz Niepodległości gromadząc ponad 100 tysięcy uczestników.

       W naszej małej Ojczyźnie nie mogło zabraknąć akcentów patriotycznych. Rozpoczęła je nasza szkoła dzień wcześniej. (tutaj link>>) Z kolei 11 listopada zgromadziliśmy się licznie na Mszy św. o godz. 15 - tej, by dziękować Bogu za wolną Ojczyznę i wypraszać dla niej - i dla nas, Polaków - potrzebne łaski. Mszy św. przewodniczył ks. prob Marek Danak, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Donośnie wybrzmiały dwa ważne aspekty kazania: musimy zwracać szczególną uwagę na ludzi, dla których polskość, to nienormalność, coś uciążliwego. Takie postawy były i wtedy, gdy wprowadziły Polskę na ponad 120. letnią niewolę. I drugi ważny aspekt: tutaj, w naszej miejscowości, w naszej małej Ojczyźnie, budujemy pomyślność, pokój, dobro, szczęśliwe życie i zasługi na wieczność, wzmacniając tym samym wolność, suwerenność i pomyślność naszej Ojczyzny - Polski.

     Oprawę liturgii stanowili parafianie zrzeszeni w Towarzystwie Historycznym oraz dzieci, a uroczystość ubogacił poczet sztandarowy wystawiony przez naszą jednostkę OSP.

       Po Mszy św. udaliśmy się w pochodzie pod Pomnik Wdzięczności. Tutaj, przy śpiewie hymnu Polski, podniesione zostały flagi państwowe zawieszone na nowych masztach zakupionych i zamontowanych staraniem i pracą radnego Krężałka oraz Towarzystwa Historycznego i Stowarzyszenia "Jedność". Po dokonaniu tej czynności głos zabrał radny Andrzej Krężałek zwracając uwagę zebranych na fakt, że wolność i niepodległość - te podstawowe wartości - w dzisiejszych czasach są zagrożone, bo wolność i niepodległość nie jest nikomu dana raz na zawsze i musimy o nie walczyć osobistym wysiłkiem i wyborem dobra tam, gdzie panuje zło, zakłamanie i chęć służenia obcym.

      Po tym wystąpieniu ks. Proboszcz poprowadził modlitwę za Ojczyznę, za naszych mieszkańców poległych na wojnach i w obronie naszej miejscowości. Po modlitwach delegacje złożyły pod Pomnikiem kwiaty i zapalone znicze. Były to: delegacja naszej szkoły, Towarzystwa Patriotyczno - Historycznego,  radny Rady Miejskiej w Dukli Piotr Węgrzyn, sołtys Małgorzata Tomkiewicz, Ochotnicza Straż Pożarna, stowarzyszenie "Jedność", KGW, Akcja Katolicka i radny powiatu Andrzej Krężałek.

        Uroczystość zakończyło odśpiewanie "Roty".

 Fotogaleria (kliknij w obrazek) film>> (Michał♠ Jaracz)

   

dodano 2022.11.11

Uroczystości  rocznicowe naszej miejscowości

      Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia oddaliśmy hołd pokoleniom Łęczan wspominając kolejną rocznicę powstania naszej miejscowości. Z tej okazji uroczystą oprawę liturgiczną Mszy św. o godz. 10:00 sprawowali członkowie stowarzyszenia patriotyczno-historycznego. Po Mszy św. wszyscy udali się pod nasz Pomnik Wdzięczności Pokoleniom, gdzie po modlitwie i słowie okolicznościowym wygłoszonym przez Andrzeja Krężałka złożone zostały wiązanki i zapalone znicze. Te zaś złożyli przedstawiciele parafii, nasi radni rady miejskiej w Dukli, sołtys wsi, radny powiatu, KGW Łęki Dukielskie i społeczność szkolna. Uroczystość zakończyło odśpiewanie Roty.

       Także i po Mszy św. o godz. 11:00 wierni udali się pod Pomnik na modlitwę i chwilę refleksji historycznej.

 fotogaleria Michał Jaracz: (kliknij w obrazek)

   

dodano 2022.08.29

Dożynki  gminne w Łękach Dukielskich

      14 sierpnia sołectwo Łęki Dukielskie, rada sołecka, Ośrodek Kultury i gmina Dukla były organizatorami kolejnych dożynek naszej gminy. Starostami byli: Danuta Czelniak z Wietrzna i Piotr Węgrzyn. Wśród gości byli m.in. pani poseł Maria Kurowska, przewodniczący rady powiatu Andrzej Krężałek, radny powiatu Józef Bek, radni gminy Dukla, księża z obydwu parafii, dyrektor szkoły p. Beata Węgrzyn, prezes OSP Rafał Jakubik.

Delegacje wieńcowe z poszczególnych sołectw oraz zaproszeni goście zebrali się w naszej parafialnej świątyni, gdzie sprawowana była przez Ks. Proboszcza Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony oraz miał miejsce obrzęd poświęcenia wieńców. Na koniec Mszy św. przyniesione chleby zostały pokrojone i później rozdane uczestnikom dożynek.

Po Mszy św. orszak wieńcowy przeszedł na plac kółka rolniczego gdzie dołączyli z wieńcem wierni z parafii polskokatolickiej. Zebranych powitała sołtys wsi p. Małgorzata Tomkiewicz. Tam też odbyła się prezentacja wieńców zakończona wręczeniem przez burmistrza gminy Andrzeja Bytnara  dyplomów za uczestnictwo.

Kolejnym punktem były występy zespołów: Wietrznianki z Wietrzna, Szarotka-Duklanie oraz zespołu wokalnego IN CAELO.

O tym, co nie napisane, "opowiedzą" fotografie. 

fotogaleria Michał Jaracz: (kliknij w obrazek)
   

dodano 2022.08.15

Uroczystość Królowej Polski i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

       231 lat temu uchwalono Konstytucję 3 maja. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie. Uchwalenie konstytucji było rozpaczliwą próbą ratowania Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie. Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach i wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

        Choć krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie, Konstytucja Majowa była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

         Mimo rozbiorów Polski, pamięć o drugiej w dziejach świata konstytucji narodowej, pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości. Rocznice jej uchwalenia były zawsze upamiętniane przez znajdującą się pod zaborami polską ludność.

 
       W naszej małej Ojczyźnie również ten dzień uczciliśmy bardzo podniośle i uroczyście. Uroczysta suma miała oprawę liturgiczną członków stowarzyszenia Patriotyczno-Historycznego, a muzyczna - chóru szkolnego pod batut a p. Andrzeja Aszlara. Po sumie dzieci z naszej szkoły - przygotowane przez panie: Martę Pabis i Urszulę Szpiech przedstawiły montaż słowno-muzyczny pt. "Wdzięczni Królowej i Konstytucji", a po jego zakończeniu udaliśmy się - pod Pomnik Wdzięczności. Tutaj głos zabrał przewodniczący rady powiatu krośnieńskiego Andrzej Krężałek, wprowadzając w kilku słowach zebranych w kontekst dzisiejszego święta.

         Modlitwa za Ojczyznę i Polaków oraz oddanie się w opiekę Maryi została poprowadzona przez ks. prob Marka Danaka. Po niej kwiaty i znicze pod Pomnikiem Wdzięczności złożyli: Andrzej Krężałek, społeczność szkolna reprezentowana przez harcerki, sołtys Małgorzata Tomkiewicz z radną Magdaleną Krukar, przewodnicząca KGW Maria Kołacz, przewodnicząca Akcji Katolickiej Zofia Jakubczyk, prezes OSP Rafał Jakubik.

        Odśpiewanie "Roty" i podziękowanie Łęczanom za liczną obecność zakończyło uroczyste obchody tego święta.

fotogaleria Michał Jaracz: (kliknij w obrazek), film>>

   

dodano 2022.03.05

Setna rocznica śmierci Edmunda Żołny

          W sobotni poranek, 5 marca 2022 roku, odbyła się uroczystość upamiętniająca setną rocznicę śmierci Edmunda Żołny – kierownika Powszechnej Szkoły w Łękach Dukielskich.

Edmund Żołna urodził się 12 lutego 1890 roku w Szczepańcowej. Jego rodzicami byli Jan i Aniela zPacków. Nie jest wiadome, gdzie zdobył wykształcenie. Do Łęk został skierowany 1 września 1912 roku jako nauczyciel nadetatowy, wcześniej pracował w Iwoniczu. W chwili, gdy 22-letni Żołna rozpoczął pracę w Łękach, wszystkie zajęcia szkolne odbywały się w budynku Kółka Rolniczego, a społeczność i Rada Szkolna przymierzała się do budowy własnego budynku dydaktycznego. Plany te pokrzyżował wybuch I Wojny Światowej. Żołna, mimo swojego młodego wieku, musiał szybko awansować, skoro w ciągu dekady został kierownikiem Szkoły. Tuż przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę, 18 sierpnia 1918 roku, w kościele parafialnym w Kobylanach poślubił Łęcznkę, 19-letnią Marię z Wojnarów. Ten rok był również niezwykle ważny dla łęckiej szkoły, gdyż zajęcia zaczęły się odbywać w budynku dawnej karczmy, której sale lekcyjne pamiętają jeszcze ostatni żyjący mieszkańcy wsi.

Życie Edmunda Żołny zakończyło się nagle, zmarł w Łękach Dukielskich w wyniku gruźlicy 4 marca 1922. Osierocił 6-miesięcznego syna – Jana, który niestety zmarł kilka miesięcy po śmierci ojca. Rodzice Żołny oraz jego żona, ufundowali Edmundowi okazały nagrobek. Na tablicy nagrobnej wskazali jego pochodzenie oraz funkcję, jaką sprawował w szkole. Jego żona wyszła ponownie za mąż, nie doczekała się jednak potomstwa. Zmarła w 1986 roku dożywając starości. Od tej pory grób Edmunda powoli odchodził w zapomnienie. Opiekowali się nim ludzie dobrej woli, ale i tych ze względu na wiek i starość było coraz mniej.

W 2017 roku rozpoczęły się starania o renowację zmurszałego nagrobka. Dzięki internetowej zbiórce oraz ofiarom wiernych zbieranych po Mszy świętej w kościele w Łękach Dukielskich, udało się już w 2018 roku odnowić zapomnianą mogiłę.

Uroczystości związane z upamiętnieniem dawnego nauczyciela i kierownika łęckiej Szkoły składały się z dwóch części. Pierwszą z nich była Msza święta o pokój duszy zmarłego w rzymskokatolickim kościele parafialnym w Łękach Dukielskich, która zakończyła się odczytaniem In memoriam zmarłego. Druga część miała miejsce na cmentarzu parafialnym w Kobylanach, gdzie znajduje się grób zmarłego. Proboszcz łęckiej parafii, ksiądz Marek Danak pobłogosławił odnowiony nagrobek. Zostały złożone kwiaty i znicze.

           W uroczystości brali udział parafianie i przede wszystkim przedstawiciele społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łękach Dukielskich na czele z Panią dyrektor Beatą Węgrzyn. Udział wzięli również harcerze oraz Samorząd Szkolny, członkowie Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców.
 
 tekst Mateusz Więcek  
 fotogaleria: (kliknij w obrazek)
   

dodano 2022.03.05

Orszak Trzech Króli

      "Święto Trzech Króli", czyli Święto Objawienia Pańskiego jak co roku przypada na dzień 6 stycznia i jest jednym z najstarszych świąt poświęconych przez Kościół. Pokłon mędrców ze wschodu jest symbolem pokłonów świata pogan. Królowie byli prawdopodobnie astrologami.

       W naszej parafii Święto Objawienia Pańskiego w sposób uroczysty przeżywaliśmy podczas Mszy świętej o godzinie 11:30 z udziałem przedstawicieli  społeczności wiejskiej, między innymi obecni byli: pani sołtys, radni przewodniczący rady powiatu, przewodniczący Towarzystwa Patriotyczno-Historycznego, przewodnicząca KGW, dyrektor szkoły wraz z nauczycielami i społecznością szkolną. Dzieci prowadziły oprawę liturgii Mszy świętej sprawowanej przez Ks. Proboszcza, który po zakończeniu Mszy świętej zaprosił wszystkich uczestników eucharystii do wzięcia udziału w uroczystym pochodzie z kościoła do Wielofunkcyjnego Centrum Kultury Wiejskiej w Łękach Dukielskich.  Na czele orszaku była oczywiście gwiazda betlejemska, potem królowie, aniołowie, pasterze, Maryja wraz z Józefem, oraz pozostali uczestnicy. Gdy doszliśmy do sceny, to zostaliśmy przywitani przez władze lokalne i zaproszeni do obejrzenia jasełek przygotowanych przez społeczność szkolną oraz do wspólnego kolędowania wraz z chórem pod kierunkiem pana Andrzeja Aszlara, który wraz z dziećmi przygotował piękny koncert kolęd i pastorałek. Jasełka wystawione na scenie zostały przygotowane przez panie Magdalenę Majchrzak i Joannę Sieniawską, a udział w nich wzięły następujące osoby: klasa IV: Daniel Hunger, Hanna Sypień, Antoni Kandefer, klasa V: Patryk Bojda, Michał Samborowski, Jakub Bałon, Mikołaj Wojdyła, Oliwier Guzik, Wiktor Głód, klasa VIIIa: Julian Głowa, Mikołaj Pabis, Kornelia Świątek, Wiktor Kielar, Julita Kołacz, Kinga Deryniowska, Aleksandra Kurowska, klasa VIIIb: Mateusz Jaracz. Na koniec jasełek chór zainicjował wspólne śpiewanie kolęd.

       Pogoda dopisywała, było pogodnie, ale jednak zimno i dalsze kolędowanie odbyło się wewnątrz budynku, gdzie zostaliśmy poczęstowali pysznym bigosem, ciepłą herbatą i słodyczami.

     Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie w kolejnych latach kontynuowana.

 tekst Mariusz Jaracz    
 fotogaleria Michał Jaracz: (kliknij w obrazek)
   

dodano 2022.01.06

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen