www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

AKTUALNOŚCI 2020

 

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 Gości od stycznia 2007

2007/1 -  2007/2  - 2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 -

- 2019 - 2020 - 2021 -2022 - 2023

2020

więcej aktualności w gazecie parafialnej Powołanie 

102. rocznica odzyskania niepodległości

      11 listopada Polska świętowała 102. rocznicę odzyskania niepodległości. Ta rocznica była obchodzona niezwykle skromnie z uwagi na panującą epidemię koronawirusa Covid 19. Także w naszej społeczności święto miało kameralny charakter. Podczas Mszy św. i nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy modliliśmy się za Ojczyznę, za Łęczan walczących i poległych w walkach o odzyskanie niepodległości. Odmówiliśmy także w tej intencji dziesiątek Różańca i odśpiewaliśmy hymn "Boże coś Polskę".
         Przez cały ten dzień Łęczanie złożyli przy Pomniku Wdzięczności Pokoleniom wiele kwiatów i zapalonych zniczy. Te akty miały charakter prywatny.
   

dodano 2020.11.22

654 rocznica pierwszej wzmianki o naszej miejscowości

      Czcząc 654 rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o naszej miejscowości oraz wszystkich Łęczan związanych ze swoją rodzinną miejscowością, żyjących i pracujących dla jej rozwoju, 30 sierpnia, po sumie, udaliśmy się procesyjnie pod nasz Pomnik Wdzięczności. Z tej okazji prezes stowarzyszenia patriotyczno - historycznego Dawid Krężałek nawiązał w krótkiej mowie do niedawno przeżywanej okrągłej rocznicy 650 lecia i powstania pomnika, który jest wyrazem naszej wdzięczności, ale i zadaniem, aby ta pamięć o przeszłych pokoleniach trwała wiecznie. Po tym wstępie Ks. Proboszcz odmówił modlitwę za zmarłych Łęczan, po czym - w imieniu całej społeczności - wiązanki kwiatów i znicze złożyły: wspólnota parafialna, stowarzyszenie patriotyczno-historyczne i przewodniczący rady powiatu Andrzej Krężałek.  Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu.

     
 (galeria: kliknij w obrazek)
   

dodano 2020.08.30

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

      16 sierpnia, po sumie, udaliśmy się procesyjnie pod nasz Pomnik Wdzięczności, aby w 100. lecie Cudu nad Wisłą złożyć hołd wszystkim walczącym za Ojczyznę. Ks. Proboszcz odmówił modlitwy, po czym delegacje szkoły (harcerki) oraz organizacji wiejskich (radna, przewodnicząca KGW z Łęk Dukielskich oraz przewodnicząca Akcji Katolickiej) złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty.

     
 (galeria: kliknij w obrazek) (zdjęcia wykonał Mateusz Więcek)
   

dodano 2020.08.16

Święto Konstytucji 3 Maja

      W niedzielę 3 maja obchodziliśmy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Ze względu na obecną sytuację i związane z nią obostrzenia, tegoroczne obchody święta Konstytucji 3 Maja miały bardziej kameralny charakter.

      Po sumie przeszliśmy pod Pomnik Wdzięczności. Po krótkiej modlitwie za Ojczyznę i naszych Łęckich Przodków prowadzonej przez Ks. Proboszcza, przez wstawiennictwo Św. Jana Pawła II, delegacje szkoły, stowarzyszenia patriotyczno-historycznego oraz przewodniczący Rady Powiatu złożyli wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

      Na koniec odśpiewaliśmy uroczyście "My chcemy Boga."      

     
 (galeria: kliknij w obrazek)
   

dodano 2020.05.03

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W tym roku przypada - już po raz 10 - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Na mocy ustawy sejmowej podpisanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 9 lutego 2011 roku (z inicjatywą wystąpił w tej sprawie jego poprzednik śp. Lech Kaczyński) wyznaczono datę nowego święta na 1 marca. Zaproponował to niedługo przed śmiercią w katastrofie smoleńskiej prezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Janusz Kurtyka przypominając, że tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce - ostatnich ogólnopolskich koordynatorach walki z sowieckimi okupantami o odzyskanie niepodległości.

Z roku na rok jest coraz więcej inicjatyw, co najlepiej świadczy, że to święto jest niezwykle potrzebne dla budowania naszej tożsamości narodowej i dla twórczego utrwalania pamięci historycznej.

W tym roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony był w Łękach Dukielskich, a konkretnie w Szkole Podstawowej szczególnie uroczyście. Z inicjatywy p. Lesława Wilka z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie oraz  dyrektor szkoły p. Beaty Węgrzyn w uroczystości uczestniczył p. Janusz Niemiec, najmłodszy więzień PRL.

Zanim rozpoczęła się akademia, p. Janusz Niemiec – wraz z Lesławem Wilkiem - złożyli hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego i partyzantom przy Pomniku Wdzięczności zapalając znicze.

Spotkanie rozpoczęło powitanie zebranych przez panią dyrektor, a szczególnie zaproszonych gości, wśród których byli m.in. wiceburmistrz Łukasz Piróg, przewodniczący rady powiatu Andrzej Krężałek, radna powiatu Józefa Winnicka Sawczuk, nasi radni Rady Miejskiej w Dukli, sołtys wsi, ks. Roman Jagiełło z parafii polskokatolickiej, prezesi stowarzyszeń wiejskich, dyrektorzy szkół z terenu gminy Dukla, 14 Drużyna Harcerska Watra z Równego oraz delegacja młodzieży z LO w Dukli wraz z opiekunami. Gościem szczególnym był p. Janusz Niemiec, syn Janiny i Antoniego Żubryda ps „Zuch”, dowódcy Samodzielnego Batalionu Operacyjnego Narodowych Sił Zbrojnych, niepodległościowego zgrupowania działającego w okolicach Sanoka od listopada 1945 roku do października 1946. Żubryd zginął wraz ze swą żoną Janiną. Małżonków zastrzelił we wsi Malinówka koło Brzozowa agent bezpieki, były akowiec Jerzy Vaulin, ps. artystyczny„Jerzy Wolen” Co ciekawe, tenże Vaulin był wcześniej – w latach wojny - partyzantem oddziału „Orskiego” OP 15 stacjonującego m.in. w Łękach Dukielskich. W naszej miejscowości miał także – powiedzmy: sympatię.

Walcząc z Żubrydem, w kwietniu 1946 Służba Bezpieczeństwa aresztowała i osadziła w więzieniu jego czteroletniego synka Janusza wraz z babcią. Po zamordowaniu rodziców Janusz trafił do sanockiego sierocińca kontrolowanego przez bezpiekę. Siostra matki Stefania Niemiec wykradła Janusza z sierocińca, wywiozła go na Śląsk i adoptowała. Syn Żubrydów – Janusz Niemiec – krzewi dziś pamięć o swoich rodzicach.

Wracając do czwartkowego popołudnia, po powitaniu i słowach wprowadzenia, wzruszający montaż słowno – muzyczny przedstawili uczniowie naszej szkoły, harcerze i chór szkolny pod kierunkiem nauczycieli: p. Urszuli Pachany – Szpiech, Magdaleny i Andrzeja Aszlarów. Pośród patriotycznej scenerii zostały wydobyte z mroków historii postacie wybitnych patriotów, żołnierzy podziemia niepodległościowego, ich heroizm, cierpienie, śmierć....

Ta część zakończona została złożeniem zapalonego znicza przy symbolicznej mogile żołnierza nieznanego i pieśnią „Żeby Polska była Polską”.

Po uroczystej części słowno – muzycznej słowo wprowadzenia przedstawił Lesław Wilk, który do wystąpienia zaprosił p. Janusza Niemca. Podniosły w swej wymowie, treści i osobistych przeżyciach wykład, ubogacony prezentacją multimedialną był wspaniałą lekcją historii dla – głównie - młodych ludzi. To, co usłyszeli, zapewne wywarło na nich wielkie wrażenie. Te szczegóły, niuanse, zawiłości, tragedie ludzkich losów w czasach II wojny światowej i po niej, skupiły w wystąpieniu p. Janusza - w jego osobistym wątku – jak w soczewce, bezmiar okrucieństwa doznanego przez polskich patriotów, wśród którego nie szczędzono kobiet, dzieci, ludzi starszych. Całą opowieść p. Janusza dopełnił film z jego walki o prawdę i pamięć po rodzicach, a przy okazji potwierdzający niezwykłe oddanie i umiłowanie wolnej, niepodległej Ojczyzny przez żołnierzy niepodległościowego podziemia, a o których przez całe lata komunizmu nie mogliśmy słyszeć inaczej, jak tylko bandyci....

Cześć ich pamięci!

Te podniosłe czwartkowego popołudnia chwile zakończyły podziękowania i słodki poczęstunek.

Więcej o p. Januszu oraz relacje z jego spotkań można śledzić na kanale you toube>>

     
 (galeria: kliknij w obrazek)
   

dodano 2020.02.28

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen