www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

AKTUALNOŚCI 2007/1

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 

2007/1 -  2007/2  - 2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 -

- 2019 - 2020 - 2021 -2022 - 2023

2007/1

więcej aktualności w gazecie parafialnej Powołanie

9 września. Dożynki powiatowe

9 września grupa wieńcowa KGW Łęki Dukielskie oraz zespół "Łęczanie" reprezentowali gminę Dukla podczas Dożynek Powiatowych w Rogach.

kliknij w obrazek /95 zdjęć/ /do góry î

15 sierpnia. Dożynki wiejskie

kliknij w obrazek /85 zdjęć/ do góry î

5 lipca. Wyścig Solidarności Nowy Sącz - Krosno /211,9km/

W czwartek 5 lipca mogliśmy podziwiać w Łękach Dukielskich kolorowy, rozciągnięty na kilkanaście kilometrów, peleton kolarski Wyścigu Solidarności.

kliknij w obrazek /44 zdjęcia/do góry î

21 czerwca. Wspólne ognisko organizacji wiejskich z powiatu  

        21 czerwca, we wspaniałej atmosferze ciepła palącego się ogniska oraz śpiewu zespołu „Łęczanie” spędziło sobótkowy wieczór w ogrodzie u przewodniczącej ponad 50 osób: członkiń Koła z Łęk Dukielskich oraz przewodniczących Kół Gospodyń z pobliskich miejscowości: (Wietrzno, Ladzin, Bóbrka, Chorkówka, Kombornia, Suchodół, Krościenko, Milcza, Krosno, Przybówka). Obecni byli także panowie z Kółek i Organizacji Rolniczych.

                                                       Zarząd K.G.W w Łękach Dukielskich
                                                       Poniżej wpis pamiątkowy do księgi KGW Łęki Dukielskie

 

      Z okazji wyjazdowego posiedzenia Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Krośnie, połączonego z obrzędem Sobótkowym w Kole Gospodyń w Łękach Dukielskich- Regionalny Związek Rolników i Organizacji Rolniczych, Regionalna Rada KG w Krośnie z / siedzibą w Jaśle oraz Zarząd i Powiatowa Rada Kół Gospodyń w Krośnie składa serdeczne podziękowanie i gratulacje wszystkim członkiniom Koła Gospodyń w Łękach Dukielskich za wspaniale zorganizowane spotkanie całego Zarządu oraz przewodniczących kół z poszczególnych miejscowości, za kultywowanie tradycji, jak również gratulacje zespołowi „Łęczanie” za wspaniały śpiew życząc wszystkim dużo pomyślności i wytrwałości oraz sukcesów w pracy na rzecz rodziny, wsi i Ojczyzny.
                                    Podpisani: Prezes Kółek i organizacji Rolniczych: Roman Piłat oraz członkowie zarządu

FOTOGALERIA ZE SPOTKANIA

kliknij w obrazek /35 zdjęć/do góry î

30 kwietnia. Zebranie wiejskie  

   30 kwietnia odbyło się zebranie wiejskie poświęcone omówieniu bieżących spraw dotyczących naszej społeczności.

Dominował oczywiście temat kanalizacji. Przewodniczący p. Andrzej Leśniak przedstawił dotychczasowe wyniki rozmów, ustaleń oraz planów. Wydaje się - po jego wypowiedzi - że zaczynają rysować się coraz wyraźniejsze perspektywy realizacji tego wielkiego marzenia naszych mieszkańców. Termin, w tej chwili, wydaje się bardziej realny /2010r./ niż było to do tej pory.

Zebranie podjęło uchwałę o przekazaniu drzewa z lasu gromadzkiego na potrzeby pogorzelców pp. Bisiów w ilości 7m.

Z innych omawianych spraw poruszono - jak zwykle - temat dróg, przepustów, rowów oraz kładek koło p. Jaracz i p. Kasprzyków.

Wśród dyskutantów przewijały się również problemy z budową chodników oraz bezpańskich psów w celu poprawy bezpieczeństwa szczególnie dzieci. No i oczywiście temat śmieci wyrzucanych nadal, gdzie popadnie. A czynią to - co bardzo jest bolesne - przede wszystkim dorośli, a dzieci biorą tylko z nich przykład. I na nic zda się potem "sprzątanie świata", jeśli ten świat - wydaje się - nie do wszystkich należy.  

FOTOGALERIA.

kliknij w obrazek /11 zdjęć/do góry î

 22 kwietnia 2007.  Spotkanie wielkanocne przy JAJKU / 49 zdjęć/  

        22 kwietnia odbyło się Wielkanocne Spotkanie przy święconym - Jajko.

W spotkaniu wzięli udział księża proboszczowie obydwu naszych parafii, sołtys oraz 60 osobowa grupa parafian obydwu wspólnot. Rozpoczęło go poświęcenie pokarmów, modlitwa, odczytanie Ewangelii o Zmartwychwstaniu oraz śpiew pieśni wielkanocnych.

Potem był wspólny posiłek przygotowany przez Panie z KGW, wspólne rozmowy, śpiewy i humorystyczne akcenty w których brylowali: ks. proboszczowie oraz Panie: Helena Witek i Alfreda Piotrowska.

A potem już brzmiał donośnie śpiew melodii ludowych, w których oczywiście brylowali członkowie zespołu "Łęczanie".

5 godzin wspólnego świętowania upłynęło jak jedna chwila, ale już myślimy o następnych tego typu spotkaniach.

FOTOGALERIA.

kliknij w obrazek /11 zdjęć/do góry î

27 stycznia 2007 OPŁATEK PARAFIALNY  

 27 stycznia odbył  się w naszej miejscowości Opłatek Parafialny organizowany przez Ks. Proboszcza parafii rzymsko-katolickiej oraz Koło Gospodyń Wiejskich. To piękne spotkanie zgromadziło ponad 240 osób. Zaszczycili nas zaproszeni goście wśród których byli: w-ce starosta powiatu krośnieńskiego p. Andrzej Guzik, przewodniczący rady miejskiej w Dukli p. Zbigniew Eliasz z małżonką, były przewodniczący tej rady p. Stanisław Lis, p. Grażyna Ostrowska z Wydziału Kultury starostwa powiatowego, przewodniczący rad powiatowych Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Kół Gospodyń Wiejskich. Honory gospodarzy pełnili: ks. prob. Alojzy Szwed, sołtys Tomasz Węgrzyn oraz przewodnicząca KGW Maria Kołacz.

     W podniosłej atmosferze skupienia został odczytany fragment Ewangelii o Narodzeniu Pańskim, wyjątkowo pięknie zabrzmiała kolęda „Wśród nocnej ciszy”, a po poświęceniu opłatków jeszcze raz mogliśmy przeżyć tę jedyną w swoim rodzaju, piękną polską tradycję – łamanie opłatkiem.

     Były oczywiście wystąpienia księży obydwu naszych parafii i zaproszonych gości. Później czas umilał swoim śpiewem zespół „Chorkowianie” z Chorkówki a do tańca przygrywał lubiany w Łękach zespół LOMBARDINO.

     Niezwykłe to było spotkanie łęczan i wielu byłych łęczan oraz gości spoza naszej miejscowości. Można się było przekonać, jak bardzo takie spotkania są potrzebne i jak bardzo piękna atmosfera na nich panuje. Obrazuje to – choć po części – galeria fotografii.

FOTOGALERIA.

kliknij w obrazek /38 zdjęć/do góry î

/więcej zdjęć w Galerii Czajsona/

21 stycznia 2007 WYBORY SOŁTYSA  

  21 stycznia odbyło się zebranie wiejskie, którego głównym punktem były wybory sołtysa wsi. W zebraniu uczestniczyli burmistrzowie gminy Dukla p. Marek Górak i jego zastępca p. Andrzej Bytnar a prowadził je p. Andrzej Krężałek.

Emocji – towarzyszącej zwykle takim wydarzeniom - nie było. Kandydat był tylko jeden – dotychczasowy sołtys p. Tomasz Węgrzyn. Wprawiło to w zdumienie p. burmistrza, gdyż – jak stwierdził – po raz pierwszy spotkał się z taką sytuacją, że jest tylko jeden kandydat. Do takiej sytuacji dostosowano również procedurę wyboru, aby zaoszczędzić zebranym czasu i kłopotu.

Oczywiście, p. Tomasz Węgrzyn został wybrany na swoją pierwszą, pełną kadencję. Do Rady Sołeckiej sołtys zgłosił propozycję starego składu gdyż – jak powiedział – ta „nie miała okazji, by się wykazać”, więc teraz chyba będzie miała. A więc przypomnijmy, że Rada składa się z przedstawicieli organizacji działających w naszej wsi, a tworzą ją następujące osoby: Kołacz Maria, Krężałek Kazimierz, Kyc Henryk, Wierdak Tadeusz., Delimata Krystyna, Kędra Andrzej. Komisję Rewizyjną tworzą: Andrzej Krężałek, Piotr Węgrzyn, Katarzyna Buryła

Wśród omawianych spraw burmistrz przedstawił zaawansowanie prac nad budową kanalizacji. Wydaje się, że bliski finalizacji jest projekt budowy zlewni w Sulistrowej do której podłączone zostaną m.in. z terenu gminy Dukla – Łęki Dukielskie. Gmina będzie partycypować w połowie kosztów jej budowy. Ta wspólna inwestycja z gminą Chorkówka nie ma w tej chwili innej alternatywy.

Oczywiście „dyżurnym” tematem była sprawa dróg gminnych i powiatowej. Jest to „temat rzeka”, więc wydaje się, że na wyraźną poprawę w tym względzie nie możemy – nie tylko my – liczyć.

FOTOGALERIA.

kliknij w obrazek /12 zdjęć/ do góry î

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen