www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Działalność 2023

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 Rok 2023

   W sobotę 14 stycznia nasze stowarzyszenie zorganizowało po raz pierwszy Noworoczne Spotkanie Opłatkowe. Spotkania takie były przed laty w naszej miejscowości organizowane, stąd ożywienie tej formy spotkania wydawało się bardzo celowe. Tak też było, gdyż 120 uczestników mówi samo za siebie..

    O godz. 15:00 chętni uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez ks. prob Marka Danaka. Po przejściu do pięknie udekorowanej sali widowiskowej rozpoczęła się dalsza część spotkania. A tą stanowiło wspólne odegranie kolędy "Wśród nocnej ciszy" wraz ze śpiewem  zespołów i wszystkich uczestników, odczytanie Ewangelii wg. Św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim oraz modlitwa i poświęcenie opłatków. Następnie życzenia dla wszystkich uczestników i ich rodzin złożyli ks. proboszcz oraz prezes stowarzyszenia. Łamanie się opłatkiem było dla wszystkich jeszcze jedną okazją okazania sobie wzajemnie szacunku i wzajemnej życzliwości, pokoju, zgody, jedności i miłości.

   Po życzeniach i łamaniu opłatkiem mogliśmy jeszcze raz wczuć się w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia w którą wprowadzili nas uczniowie naszej szkoły prezentując przedstawienie jasełkowe. A piękne wykonanie zawdzięczamy paniom nauczycielkom, które włożyły wiele trudu w przygotowanie małych aktorów do wysoce odpowiedzialnych ról.

   Kolacja z wigilijnymi daniami przygotowana przez nasze panie ze stowarzyszenia pod kierownictwem Ani była zwieńczeniem tej części uroczystości. Oprawę muzyczną kolacji stanowił kwartet smyczkowy łęcko-krośnieński - Madzia z Antosią / Kasia z Olą. Chociaż kolędowanie trwało jeszcze bardzo długo, a to za sprawą zespołów: "Łęczanie", "Lubatowianie" z Lubatowej, "Jutrzenka' z Kopytowej oraz naszych gości specjalnych, zespołu grupy pań z Enerhodaru na Ukrainie. Panie reprezentowały kilkudziesięcioosobową grupę uchodźców z oddalonego od nas o 1300 km. Zaporoża, a które znalazły wraz z dziećmi schronienie w budynku dawnego internatu międzyszkolnego w Krośnie. Ponieważ dzieci w tym czasie uczestniczyły w noworocznym balu charytatywnym Nowego Stylu i nie mogły być jednocześnie u nas, to mamy spotkała duża niespodzianka. Oto nasze harcerki - pod wodzą opiekunki, p. Magdy Aszlar - wręczyły przygotowane przez nasze dzieci podarunki dla swoich rówieśników z Ukrainy. A było tego bardzo dużo! Gdy dodamy jeszcze podarki od członków naszego stowarzyszenia, to serce się raduje, że w takiej chwili, w takim czasie, potrafimy się jednoczyć i dawać serce. A poznaliśmy się - niby przypadkiem - gdy dzieciaki z Ukrainy potrzebowały naszych strojów ludowych na czas wizyty - w miejscu ich tymczasowego zamieszkania - pani prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy w listopadzie zeszłego roku. Trzeba podkreślić, że panie bardzo przeżywały to opłatkowe spotkanie, były bardzo podekscytowane i przeszczęśliwe, że mogły w nim uczestniczyć. Odwdzięczyły się pięknym śpiewem kolęd po polsku i ukraińsku, piosenkami ludowymi oraz....paroma kilogramami własnoręcznie wykonanych pierogów.

    Wracając do samego spotkania i występów zespołów trzeba zaznaczyć, że po kolędowaniu był czas także na występy ludowe, taneczne i biesiadne śpiewanie przy stołach. A gdy "pałeczkę" przejął DJ Kuba, to już niemalże wszyscy ruszyli w tany. Zabawa trwała do godz. 23:00, a każdy, kto opuszczał gościnne progi naszej sali widowiskowej był zachwycony organizacją i wyśmienitym jadłem. A o nie - oprócz naszych pań - zadbała także firma "Jasiołka" z Dukli oraz Zajazd "Bartnik" z Tylawy, serwując wędliniarskie pyszności oraz atrakcyjną i pyszną kilkukilogramową pieczoną nogę wieprzową z kością.

    Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie Spotkania Opłatkowego, uczestnikom za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery, za każdy uśmiech i podziękowania, które są dla nas inspiracją do dalszych działań.

     fotogaleria>> fotogaleria Michała Jaracza>> film1>>, film2>>, film3>>, film4>>


   Swoją działalność w roku 2023 stowarzyszenie rozpoczęło od zebrania w dniu 9 stycznia na którym podjęto ostateczną decyzję o organizacji Noworocznego Spotkania Opłatkowego oraz omówiono sprawy organizacyjne. Bo pierwsze "przymiarki" organizacji Opłatka były robione zaraz po Świętach Bożego Narodzenia. przez zarząd i zespół.
www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen