www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Działalność 2012

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 

 

 

Rok 2012

   1 grudnia na spotkaniu andrzejkowym spotkali się członkowie Stowarzyszenia, KGW i Koła Seniora, nowego bytu w ramach Stowarzyszenia, który jest pokłosiem ostatniego Dnia Seniora w naszej miejscowości. Seniorzy wybrali swoich przedstawicieli, którzy będą starali się nadać sens i kierunek dalszych działań. Zostały nimi same Panie: Wiesława Majer, Lidia Buczyńska, Halina Borek i Renata Kasprzyk. Pomocy jednak nie odmawiają także Panowie!
    Samo spotkanie było wspaniałą promocją doskonałej, kulturalnej zabawy i rozrywki,  a wszystkim przyniosło bardzo wiele radości. Warto takie spotkania organizować i częściej w roku, bo przynoszą wszystkim wiele ciepła, i dobrych pomysłów, które pora zacząć w naszej miejscowości przekuć w czyn. /fotogaleria: kliknij w obrazek/ 
    15 listopada rozpoczęły się próby dzieciaków z zespołu "Mali Łęczanie". Na pierwszą próbę zgłosiło się ich 14. Zajęcia rozpoczęły się nauką piosenek ludowych z towarzyszeniem akordeonu, a następnie - pod kierunkiem instruktora-choreografa Norberta Uliasza z Ośrodka Kultury w Dukli - dzieciaki przystąpiły do nauki pierwszego tańca ludowego, "trojaka". Zostały także pomierzone przez naszego krawca i będziemy starali się zdobyć środki na zakup materiałów i uszycie strojów ludowych dla dzieci.
    W tym dniu rozpoczęły się także w Muzeum warsztaty plastyczne, na które przyszło 8 osób. Pod kierunkiem p. Alicji Jakiełły, instruktora plastyki z OK w Dukli "uczniowie" wyczarowali cudne kwiaty...z liści.
    W tym dniu swoje zajęcia miał także zespól tańca towarzyskiego STEP. Zajęcia odbyły się w Klubie, gdyż nowy układ nie wymaga na razie dużej sali. Fotogaleria z tego bogatego w wydarzenia dnia tutaj>>
   
   27 października nasze Stowarzyszenie przeprowadziło VII edycję Dnia Seniora. Szczegóły i fotogaleria tutaj>>
   Z początkiem października miało miejsce kilka prób z dziećmi do zespołu ludowego "Mali Łęczanie". Dzieciaki stanęły na wysokości zadania i dziarsko wykonywały piosenki ludowe. Wystąpiły także podczas uroczystości rocznicy nadania naszej szkole imienia bł. Jana Pawła II oraz Dnia Seniora. Stroje wypożyczyli nam przyjaciele ze Stowarzyszenia z Bóbrki na czele z p. Bogumiłem Świątkiem, prezesem tegoż Stowarzyszenia, którym serdecznie dziękujemy. Miejmy nadzieję, że zespół dziecięcy powstanie na stałe.
    29 września. Członkowie Stowarzyszenia pomagali w organizacji jubileuszu 75. lecia naszego KGW. Podczas uroczystości wystąpiły także nasze zespoły: "Łęczanie" i STEP.
   6 września odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia, którego głównymi punktami było: skrócenie obecnej kadencji, wybór nowych władz oraz dokonanie zmian w statucie. Do zarządu wybrano: przewodniczący-Henryk Kyc, zastępca-Maria Kołacz, skarbnik-Grzegorz Jakubczyk, sekretarz-Sylwia Wierdak, członek zarządu-Bogusława Szydło. Komisję Rewizyjną tworzą: Helena Koszela-przewodnicząca, Łukasz Jakubczyk, Izabela Kołacz. Te zmiany, jak też zmianę statutu musi zatwierdzić sąd rejestrowy, a więc pełny komunikat z zebrania oraz nowy statut ukażą się na stronie informacji o Stowarzyszeniu co najmniej za kilka tygodni. Pod koniec zebrania odwiedził nas niespodziewanie ks. prob Zdzisław Babiarz, który żywo interesował się naszą działalnością i organizacjami w Łękach działającymi. Zespół "Łęczanie" wykonał z tej okazji krótki koncert.
    30 sierpnia nasza młodzież wykonała szereg prac związanych z pełnym przywróceniem do użytku pomieszczenia obok naszego Muzeum, tzw. "pod wieżą". Po uprzednim oczyszczeniu i zagruntowaniu ścian, specjalna brygada żeńska odmalowała całość przywracając estetyczny wygląd. Pomieszczenie będzie wykorzystane na podręczny magazyn strojów i sprzętów Stowarzyszenia, jak też niektórych eksponatów Muzeum Wsi. galeria>>
    25 sierpnia gościliśmy kolejną grupę kuracjuszy, również z Mielca, dla której przygotowaliśmy biesiadę z jadłem regionalnym oraz daliśmy z zespołem dwukrotny koncert. galeria>>
     23 sierpnia odbyło się zebranie członków Stowarzyszenia, na którym funkcji przewodniczącej i wiceprzewodniczącej zrzekły się Panie: Krystyna Łajdanowicz i Lucyna Kubicka. Do czasu wyborów Stowarzyszeniem kierują pozostali członkowie zarządu.
    21 sierpnia zespół uczestniczył w biesiadzie przy ognisku zorganizowanej przez mieszkańców Pałacówki, w szczególności pp. Marchewków. Jak zwykle, była to bardzo radosna impreza ze wspólnym śpiewaniem, biesiadowaniem, pieczeniem kiełbasy i smakołykami przygotowanymi przez mieszkańców. galeria>>
    4 sierpnia ponownie gościliśmy kuracjuszy z sanatorium PIAST w Iwoniczu Zdroju. Tym razem była to 65. osobowa grupa z Mielca. Goście byli na farmie wiatrowej, w muzeum wsi, uczestniczyli w degustacji dań kuchni regionalnej przygotowanej przez nasze panie i młodzież oraz uczestniczyli we wspólnej biesiadzie.
     28 lipca zespół gościł pracowników Centrum Rehabilitacji w Krasnymstawie, którzy przebywali z wizytą w sanatorium PIAST w Iwoniczu Zdroju, z którym nasz zespół ma bardzo dobre kontakty. Naszym gościom pokazaliśmy farmę wiatrową, muzeum wsi, ugościliśmy po staropolsku, a później przy ognisku było wspólne śpiewanie i zabawa.
     Po Spotkaniach pomieszczenia Stowarzyszenia odmalował samodzielnie p. Edward Łajdanowicz. Serdeczne podziękowanie za wszystkie prace.
     W czerwcu i lipcu trwały intensywne przygotowania do przeprowadzenia VIII edycji Spotkań Folklorystycznych, które przy pięknej pogodzie i niebywałej frekwencji odbyły się 22 lipca. Szerzej o Spotkaniach na stronie folkloru.
     Trwały także - niemalże codzienne - próby zespołu STEP w sali widowiskowej przed nadchodzącymi występami.
     W czerwcu p. Edward Łajdanowicz wymienił wszystkie urządzenia sanitarne w pomieszczeniu ubikacji w remizie OSP oraz wprawił nowe drzwi wewnątrz pomieszczenia Stowarzyszenia. Materiały zostały zakupione przez Gminę, a sprawę nadzorował wiceburmistrz p. A. Bytnar. W tym miesiącu także władze gminy na czele z burmistrzem, p. Markiem Górakiem dofinansowały zakup nowych krzeseł i stołów do pomieszczeń Stowarzyszenia oraz wydatnie wsparły zakup materiałów i uszycie strojów dla naszego zespołu tańca towarzyskiego. Serdecznie dziękujemy.
     28 czerwca naszą miejscowość wizytowała delegacja Wspólnoty Polskiej z Rzeszowa na czele z dyrektorem, p. Mariuszem Grudniem oraz RCKP w Krośnie z kierownikiem R. Sudyką pod kątem przygotowania logistycznego naszej miejscowości na przyjęcie zespołów polonijnych 22 lipca.
     29 maja panie przewodniczące uczestniczyły w premierowym pokazie filmu "Dukla - wrota Karpat" w dukielskim Muzeum, zaś inny przedstawiciel Stowarzyszenia w spotkaniu organizacyjnym Światowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Polonijnych w Iwoniczu Zdroju, organizowanym przez Wspólnotę Polską, oddział w Rzeszowie. Tematem wiodącym był udział zespołów w imprezach organizowanych w poszczególnych gminach. Według dotychczasowych ustaleń w Łękach Dukielskich, podczas VIII edycji Spotkań Folklorystycznych 22 lipca wezmą udział zespoły polonijne z Niemiec, Kanady i Ukrainy lub USA.
     28 maja formalnie zakończyły się kursy plastyki i tańca. Zwieńczeniem obydwu kursów była  wystawa kwiatów, wykonanych przez naszych kursantów pod okiem pani plastyk Alicji Jakieły oraz wspólne ognisko organizatorów, a więc Ośrodka Kultury w Dukli i Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjnego „Jedność” w Łękach Dukielskich, dyrektora OK. p. Małgorzaty Walaszczyk-Faryj, zarządu Stowarzyszenia, instruktorów: tańca p. Norberta Uliasza i plastyki p. Alicji Jakieły, młodzieżowych opiekunów z ramienia Stowarzyszenia oraz uczestników kursów: dzieci, młodzieży i dorosłych. To, że kursy się skończyły nie oznacza, że zakończyła się współpraca, gdyż powstał zespół tańca towarzyskiego, składający się z 7 par, dla którego będziemy wykonywać stroje i który nadal będzie prowadził instruktor-choreograf Norbert Uliasz, a dalszy ciąg kursów plastycznych oraz innych jest przewidywany na jesień. Nasza współpraca, jak widać, przynosi wymierne owoce w naszej miejscowości i gminie. Nieformalna jeszcze filia dukielskiego Ośrodka Kultury w Łękach Dukielskich nabiera coraz realniejszych kształtów. Bo wspólnych pomysłów, ale też obopólnej woli pracy i współpracy nam nie brakuje. I oby to było trwałe. /kliknij w obrazek/
     6 maja delegacja naszego Stowarzyszenia wzięła udział w uroczystościach związanych z obchodami Dnia Strażaka w zaprzyjaźnionej z nami Cerninie, na Słowacji. Delegacja udała się tam na zaproszenie starostki obce Cernina p. Heleny Madzinovej. Foto na stronie fotogalerie
   12 kwietnia przedstawiciel Stowarzyszenia uczestniczył w zebraniu sprawozdawczym LGD Kraina Nafty, które odbyło się w Muzeum w Bóbrce.
    28 marca odwiedziliśmy z aparatem fotograficznym uczestników tańca towarzyskiego i kursu plastyki. Wyselekcjonowana została grupa taneczna, która będzie przygotowywała się już do występów. Pomoc przy zorganizowaniu strojów dla zespołu tanecznego zaoferowała p. Zofia Lech, która odwiedziła tańczących wraz z zarządem Stowarzyszenia. Cieszy również fakt, że do zajęć z plastyki przyłączyli się młodzi z naszej miejscowości. 11 kwietnia z kolei postępy uczestników kursów sprawdzała osobiście p. Małgorzata Walaszczyk - Faryj, dyrektorka Ośrodka Kultury w Dukli./kliknij w obrazek/
    14 marca dorośli członkowie Stowarzyszenia prowadzili w kościele Drogę Krzyżową, a tydzień później - nasza młodzież.
    9 marca przewodnicząca i jej zastępczyni brały udział w szkoleniu dla organizacji pozarządowych zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Krośnie.
    19 stycznia odbyło się doroczne zebranie sprawozdawcze podsumowujące naszą działalność w minionym roku oraz nakreślające program działań na rok 2012.
     11 stycznia rozpoczął się kurs tańca towarzyskiego dla dzieci i młodzieży, a 18 stycznia kurs plastyczny dla dorosłych. Obydwa kursy zorganizowało wspólnie nasze Stowarzyszenie z Ośrodkiem Kultury w Dukli. Kursy będą trwać ok. 3 miesięcy, a z ramienia Stowarzyszenia zajmuje się nimi nasza młodzież. /kliknij w obrazek/
    6 stycznia po raz III ze Starostwem Powiatowym w Krośnie, Ośrodkiem Kultury w Dukli oraz parafią rzymsko-katolicką  zorganizowaliśmy w Łękach Dukielskich Przegląd Kolęd i Pastorałek. Uczestniczyło 21zespołów - łącznie 300 wykonawców. Opis i zdjęcia na stronach Przeglądu. /kliknij na baner w górnym prawym rogu/
www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen