www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Spotkania folklorystyczne 2015

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

Gości od stycznia 2007

2015

XI Spotkania Folklorystyczne

   W niezwykle upalną niedzielę 19 lipca spotkały się w Łękach Dukielskich - po raz 11 – zespoły ludowe w 4 krajów świata, ludowi twórcy i rękodzielnicy, promotorzy ekologicznej, zdrowej żywności i staropolskiej kuchni, smakosze jadła regionalnego. Gospodarzami i organizatorami było – jak co roku – Stowarzyszenie Kulturalno – Rekreacyjne „Jedność” w Łękach Dukielskich.

    Gdy w Łękach Dukielskich odbywają się Spotkania Folklorystyczne pn. "Zachować dla przyszłych pokoleń", zawsze towarzyszy im spore grono znakomitych osobistości ze świata polityki, samorządu, kultury i sponsoringu. Tym razem Spotkania Folklorystyczne zaszczycili swoją obecnością: posłowie na sejm Rzeczpospolitej Polskiej pp. Stanisław Piotrowicz i Piotr Babinetz, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego p. Maria Kurowska, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego p. Dorota Chilik z małżonkiem, starosta krośnieński p. Jan Juszczak, radny powiatu krośnieńskiego p. Andrzej Krężałek, burmistrz Dukli p. Andrzej Bytnar z małżonką, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie p. Marek Jastrzębski, p. Tadeusz Pilat – prezes Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, p. Anna Sokołowska, prezes Zjednoczenia Polsko-Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, p. Urszula Szulczyk-Śliwińska – radca Ministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, p. Mariusz Grudzień – dyrektor Festiwalu Dziecięcych Zespołów Polonijnych, p. Grażyna Ostrowska z Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Krośnie, p. Waldemar Półchłopek - dyrektor Muzeum W Dukli, ks. Zdzisław Babiarz – proboszcz naszej parafii, profesor Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, nasz krajan, p. Stanisław Białogłowicz z małżonką, radny Rady Miejskiej w Dukli p. Andrzej Kędra, dyrektor naszej szkoły p. Krystyna Delimata z małżonkiem, komendant OSP p. Tadeusz Wierdak, przedstawiciele sponsorów pp. Zofia i Stanisław Jasłowscy z hurtowni „Zostań” w Krośnie, p. Wiesław Jakieła z PPMD w Rzeszowie – kamieniołom Lipowica.

    O godz. 15. tej sygnał do rozpoczęcia dali gospodarze, zespół folklorystyczny „Łęczanie” z Łęk Dukielskich, po czym nastąpiło powitanie wszystkich przez zarząd stowarzyszenia. W końcowym jego akordzie, tradycyjną już statuetką, dyplomem i drobnym upominkiem uhonorowano kolejnego zasłużonego dla naszego stowarzyszenia. W tym roku bezapelacyjnie należał się p. Dorocie Chilik, radnej sejmiku wojewódzkiego. Jej zaangażowanie i pomoc – nie tylko dla stowarzyszenia, ale całej naszej społeczności – wzbudza nasz szczery podziw. Pani Dorota nie kryła zaskoczenia i wzruszenia i bardzo serdecznie podziękowała za wyróżnienie obiecując dalszą pomoc w podejmowanych przez nas inicjatywach, aby je doprowadzić do pomyślnego finału.

    Kolejni mówcy, p. poseł Stanisław Piotrowicz wyraził radość z faktu, że może przebywać pośród tak wspaniałej gromady mecenasów ludowej tradycji polskiej w dalekich krajach, a jednocześnie dla których polska tradycja i zachowanie jej jest niejednokrotnie sensem życia dla wielu ludzi o polskich korzeniach. Dziękował gospodarzom za trud organizowania takich Spotkań, na których był już obecny wiele razy.

    Pani wicemarszałek Maria Kurowska w bardzo ciepłych słowach wyrażała się o wszystkim, co w Łękach Dukielskich tego dnia zobaczyła. Była zbudowana atmosferą, jaką potrafią stworzyć ludzie, którzy kochają swoją „małą Ojczyznę”. Dziękowała serdecznie za zaproszenie, gościnę i złożyła solenne zapewnienie, że zawsze w dobrych inicjatywach będzie partycypować, aby pomóc tym, którzy wkładają swoje serca w kultywowanie narodowej tradycji i kultury – szczególnie w wymiarze lokalnym.

    Pan prezes Tadeusz Piłat dziękował zarówno organizatorom Spotkań Folklorystycznych, jak również Festiwalu Zespołów Polonijnych, za umożliwienie młodym ludziom prezentacji ich twórczości i pracy, za ten bezinteresowny dar z siebie, który potrafi tak pięknie łączyć Polaków ze wszystkich kontynentów.

    Po tylu pięknych, wzruszających słowach, rozpoczął się – równie piękny - festiwal muzyki i tańca który rozpoczął żywiołowym występem zespół polonijny “Kukułeczka” z Daugavpils /Łotwa/. Zakończenie ich występu, piękne wykonanie „Marsza Polonia”, było niezwykle wzruszające, a na wielu twarzach pojawiły się łzy... W przerwach ich występów na zmianę strojów, swoje możliwości śpiewacze zaprezentował Dziecięcy Zespół Folklorystyczny “Mali Łęczanie”. Zespół również tańczy tańce polskie, polkę i krakowiaka, lecz czas wakacyjnych wyjazdów zdekompletował na tyle zespół, że wystąpili jedynie ze śpiewem, ale za to „na łęcką nutę”, czyli zawadiacko i energicznie.

    Po tych występach swój czas na prezentację ludowej twórczości miały Panie z regionalnym jadłem naszego terenu. Tym razem było to młode Koło Gospodyń Wiejskich w Myszkowskiem, które powstało w roku ubiegłym, ale działa bardzo energicznie i z młodzieńczą werwą pod przewodnictwem szefowej, równie energicznej p. Krystyny Leń, zarazem wiceprzewodniczącej naszego stowarzyszenia. Niezmiennie królowały tutaj przeróżne pierogi, serowce oraz inne smakołyki ziemi dukielskiej wykonane na skrzętnie ukrywanych recepturach.

    Firma ZIKO z Dukli przygotowała dla gości gulasz z "Traktu Węgierskiego", zupę serwatkową, hrecyniaki, różne pierogi zapiekane, proziaki i gomółki. Wszystkie te frykasy mogliśmy kosztować i cieszyć się ich smakiem dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu w Rzeszowie w ramach pomocy z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Oddziału Województwa Podkarpackiego. Szczególne podziękowania należą się tutaj p. wicemarszałek Marii Kurowskiej, p. dyrektorowi Mariuszowi Bednarzowi oraz radnej sejmiku p. Dorocie Chilik, „od której wszystko to wzięło początek”.

   Idąc na południe naszego placu festiwalowego prowadząca Spotkania, p. Anna Lenkiewicz z OK w Dukli oddawała głos kolejno rękodzielnikom i ludowym twórcom: p. Waldemarowi Maziejukowi wytwarzającemu sery kozie, p. Feliksowi Hrehorowiczowi – wyroby z drewna i p. Magdzie Patzer – wyroby z bursztynu, p. Zbigniewowi Marchewce - rzeźba, batik, p. Marii Nycz – koronki, wyroby z wełny, ozdoby różne, p. Iwonie Jankowskiej-Kozak – malarce, p. Danucie Kurdziel – koronkarstwo, bibułkarstwo, p. Stanisławowi Kopali – kowalstwo, p. Andrzejowi Tarce - rzeźba, p. Andrzejowi Śmiałowskiemu – wyroby z wełny i filcu, naszyjniki.

   Po prezentacjach wystąpił zespół „Tereściacy” z Zawadki Rymanowskiej i Mszany ze śpiewem łemkowskim i ukraińskim, a następnie przemiennie: zespół polonijny “Jutrzenka” z Niemenczyna /Litwa/ oraz zespół polonijny “Piast” z Edmonton /Kanada/. Był to niezapomniany koncert muzyki, tańca, radości, śpiewu i wszystkiego tego, co składa się na piękno kultury polskiej. Spotkania zakończyły: Kapela ludowa “Białobrzeżanie” z Białobrzegów oraz Zespół Pieśni i Tańca “Lubatowianie” z Lubatowej.

   Na zakończenie występów zespoły otrzymały statuetkę anioła wykonaną z siana przez ludowych twórców z naszego terenu dukielskiego pp. Wrzecionków, upominki z Ziemi Dukielskiej oraz dyplomy. Upominki ufundował Dział Promocji Urzędu Miejskiego w Dukli oraz nasze stowarzyszenie.

    Okolicznościowe dyplomy i tabliczki otrzymali z kolei ludowi twórcy oraz Panie prezentujące jadło regionalne.

    Można było nabyć także najprawdziwsze góralskie oscypki, kierpce oraz inne obuwie, pokosztować tradycyjnych lodów domowej lodziarni, nabyć losy na loterii fantowej. Dzieciaki także miały swoje atrakcje w postaci tradycyjnych zjeżdżalni i stoiska z cukrową watą i balonami na hel.

    Tak wielkie przedsięwzięcie nie może się odbyć bez wielu ludzi dobrej woli, instytucji i samorządu i członków naszego stowarzyszenia. Dziękujemy serdecznie i z całego serca każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do zorganizowania i przeprowadzenia XI edycji Spotkań Folklorystycznych. O skali tego przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że dla naszych gości, zespołów, twórców, sponsorów, pomocników i ludzi dobrej woli wydaliśmy 250 obiadów i ponad 100 kolacji. Że zespoły polonijne zostały przyjęte i oprowadzone w tym dniu gratis w muzeach w Bóbrce i Dukli. Serdecznie dziękujemy dyrektorom, odpowiednio p. Bohdanowi Goczowi i Waldemarowi Półchłopkowi oraz p. Krystynie Boczar-Różewicz z Działu Promocji za „odebranie” zespołów z Iwonicza oraz ich pilotowanie poprzez wspomniane muzea do Łęk Dukielskich.

    Dziękujemy z całego „ludowego” serca jeszcze raz Podkarpackiemu Urzędowi Marszałkowskiemu w Rzeszowie za wydatne wsparcie w ramach PROW na lata 2014-2020 Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Dziękujemy pięknie Gminie Dukla oraz Ośrodkowi Kultury w Dukli. Naszymi dobroczyńcami byli również: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Materiały budowlane Marian Niekowal - skład w Kobylanach, Krośnieńskie Huty Szkła, PRO-HAN - Producent wyrobów dziewiarskich Krosno, Hurtownia ZOSTAŃ w Krośnie, Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska SOPEX w Krośnie, Zakład Produkcyjno Handlowo Usługowy "Kros-Sport" s.c. w Krośnie, p. Mateusz Delimata – firma KARMAT – /usługi budowlane/, p. Łukasz Delimata - firma DELI /parapety, pokrycia dachowe/, Bank Millenium, Szkoła Nauki Jazdy IMPULS, pp. Ilona i Artur, Ryczak, pp. Gabriela i Leszek Jastrzębscy.

    Bardzo, bardzo dziękujemy!
    I do zobaczenia w przyszłym roku!
www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen