www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
 folklor
przegląd kolęd
 dzień seniora
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

 

Ośrodek Kultury w Dukli

Parafia rzymsko-katolicka w Łękach Dukielskich
Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne "JEDNOŚĆ" w Łękach Dukielskich
 
 
2017

                               FOTOGALERIA (kliknij w obrazek)

   

 

    270 uczestników z 19 zespołów zawitało w Święto Trzech Króli do Łęk Dukielskich, by kolędą i pastorałką uczcić jeszcze raz Narodzenie Syna Bożego. Przegląd Kolęd i Pastorałek rozpoczyna pięciodniowy Festiwal Świąt Bożego Narodzenia organizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie.

   Przegląd rozpoczął się Mszą św. koncelebrowaną o godz. 15:00 w intencji organizatorów i zespołów pod przewodnictwem ks. dr Marka Wilka, ojca duchownego i wykładowcy w seminarium przemyskim. Na jej wstępie wszystkich powitał ks. prob Zdzisław Babiarz. Oprawę muzyczną liturgii słowa oraz czytania sprawowali członkowie zespołu "Seniorzy" ze Świerzowej. Na zakończenie Mszy św. miał miejsce obrzęd poświęcenia kredy i kadzidła.

     Po Mszy św. przewodnictwo przejęła p. Jolanta Przybyła - z Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Krośnie, która z wielkim wdziękiem poprowadziła Przegląd. A pracy było mnóstwo: wystąpiło 19 zespołów: Zespół Folklorystyczny "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, Zespół Śpiewaczy „Wietrznianki”, Zespół "Młodzi Łęczanie" z Łęk Dukielskich, Zespół Śpiewaczy „Wrocanianki” z Wrocanki, Zespół Śpiewaczy "Zalaski" z Zalesia, Zespół Śpiewaczy "Bobrzanie" z Bóbrki z kapelą ludową, Zespół „Mali Rogowice”, Zespół śpiewaczy „Ustrobianki” z Ustrobnej, Zespół Śpiewaczy "Seniorzy" ze Świerzowej, Zespół śpiewaczy „Chorkowianie” z Chorkówki, Zespół Śpiewaczy "Jutrzenka" z Kopytowej, Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Piotrówki, Zespół Śpiewaczy ”Magnolia” z Podniebyla, Zespół folkowy „Tołhaje łęckie”, Zespół śpiewaczy „Głojszczanie” z Głojsc, Kapela “Duklanie”, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Rogowice" z Rogów, Zespół teatralno-obrzędowy „Równianie” z Równego, Zespół „Tereściacy” z Zawadki Rym. i Mszany. (W takiej też kolejności zespoły występują na załączonym filmie)

     Jak zwykle, było wiele pięknych, niepowtarzalnych kolęd i pastorałek.

    Na zakończenie zespoły otrzymały pamiątkowe figurki Aniołów wykonane przez rękodzielników z tabliczkami dla każdego zespołu. Zespoły nagradzali: Iwona Stefanik -  członek Zarządu Rady Powiatu Krośnieńskiego, Andrzej Krężałek i Stanisław Józefczyk – radni powiatu krośnieńskiego, Małgorzata Walaszczyk-Faryj - dyr. OK w Dukli oraz  radny Rady Miejskiej w Dukli Andrzej Kędra. Z gości obecni również byli: wiceprezes LGD "Kraina Nafty" Stanisław Chochołek, Dyrektorzy Ośrodków Kultury z Wojaszówki, Chorkówki i Dukli. Po dekoracji  głos zabrali: Iwona Stefanik oraz ks. Proboszcz, którzy wyrazili wdzięczność organizatorom i zespołom za trud włożony w przygotowania pięknego repertuaru kolędowego, prace organizacyjne oraz życzyli wytrwałości w dalszej pracy.

    Wspólne, donośne odśpiewanie cudownej polskiej kolędy „Bóg się rodzi” i pamiątkowe fotografie zakończyły tą część uroczystości. Przewodniczący Stowarzyszenia "Jedność" zaprosił wszystkie zespoły i gości na poczęstunek i dalsze kolędowanie do sali widowiskowej.

    Łęckie kolędowanie - jak co roku - zarejestrowało diecezjalne radio FARA, z którego zostanie przygotowana i wyemitowana audycja.

   Organizatorami Przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne „Jedność”, Ośrodek Kultury w Dukli oraz parafia pw. NSPJ w Łękach Dukielskich.

    Henryk Kyc

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen