www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Łęcka Biesiada Folklorystyczna

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 

 

          

I edycja 2016 - II edycja 2017 - III edycja 2018 - IV edycja 2019 - V edycja 2021 - VI edycja 2022


  17 września 2022r. nasze Stowarzyszenie zorganizowało VI edycję Łęckiej Biesiady Folklorystycznej. Nasza biesiada tak się już "rozrosła", że w tym roku przekroczyła liczbę 200 uczestników.
    Kontynuując ideą przyświecającą powstaniu Biesiady - czyli jej integracyjny charakter - gościliśmy wspaniałe - jak zawsze - zespoły ludowe, gości, mieszkańców i zespół weselny LuxBand, który przygrywał do tańca. Chociaż do tańca rwały się nogi przy muzyce zespołów i kapel. Gościliśmy ludzi i zespoły, którzy na co dzień - w różny sposób - są z nami, pomagają, wspomagają, dostrzegają, czy zapraszają do siebie.
   Tym razem byli z nami: przewodniczący sejmiku woj. podkarpackiego Jerzy Borcz, radna sejmiku Joanna Brill, przewodniczący rady powiatu Andrzej Krężałek z małżonką, wiceburmistrz Łukasz Piróg z małżonką, wójt Jaślisk Adam Dańczak, dyrektor OK w Jaśliskach Alicja Majdosz razem z instruktorką,  dyrektor GOK w Nowym Żmigrodzie Dominika Jędrzejczyk-Wielgosz, wiceprezes LGD Kraina Nafty Stanisław Chochołek z szefową biura Natalią Kuliga-Helnarską i Gabrielą Liwacz, dyrektor szkoły w naszej miejscowości Beata Węgrzyn z małżonkiem oraz naszego darczyńcę Monikę Kubicką właścicielkę firmy Silver Art z Krosna z partnerem.
     Gościliśmy naszych przyjaciół z zespołów ludowych: sąsiadki "Wietrznianki", "Magurzanki" z Nowego Żmigrodu, zespół "Kaśka" z Dębowca, "Jarzębina" z Piotrówki, "W kuźni u kowala" z małopolskiej Kowalowej, "Borysławianki" z ukraińskiego Borysławia oraz "Jurkowian" z nowosądecczyzny. Nie da się ukryć, że "Jurkownianie" skradli serca pozostałych uczestników biesiady. Nie tylko swoim występem, ale i zaangażowaniem w każde spontaniczne przedsięwzięcie, których podczas biesiady było sporo i autentyczną radością i wdzięcznością ze wspólnego przebywania.
    Występom - czy raczej: prezentacji - zespołów towarzyszyła biesiada i wspólne śpiewanie przy stołach uczestników. A żaden zespół się nie oszczędzał i dawał z siebie to, co najpiękniejsze: dobre serca i radość ze wspólnego przebywania i biesiadowania.
     Niezwykłą atmosferę tego wieczoru podkreślali wszyscy uczestnicy. Bo i w Łękach wszyscy tego dnia mieli jakby zakodowaną maksymę poety Johanna Wolfganga von Goethego:  Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie – wierzaj mi – ci nigdy nie śpiewają. Śpiewały serca i dusze, śpiewały i tańczyły zespoły i uczestnicy, a sala widowiskowa trzęsła się w posadach.
     Całe piękno i przeżycia tego dnia nie były by możliwe bez ogromnego zaangażowania członków naszego stowarzyszenia którzy przy organizacji biesiady - przed i po niej - oraz przygotowaniu stołu regionalnego z "łakociami" bardzo się napracowali. Do tego potrzebny był spory wkład finansowy. Tutaj z pomocą pośpieszyła głównie gmina Dukla wspierając nasz projekt w tym roku pokaźną sumą. To także Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który w większości pokrył koszty przyjazdu do nas wspaniałego zespołu góralskiego pieśni i tańca "Jurkowianie". Po raz kolejny organizację Biesiady wsparła LGD Kraina Nafty.  Wsparła nas również wspomniana wyżej p. Monika Kubicka. Bardzo, bardzo dziękujemy za okazaną nam pomoc, gdyż samą pracą i poświęceniem niewiele byśmy zdziałali.
      Do podziękowań dołączamy również niezawodne dwie dukielskie firmy "Jasiołka" i "ZIKO", które od lat są naszymi partnerami i na chociaż drobny upust zawsze możemy liczyć.
     Dziękujemy pięknie za przybycie wszystkim Łęczanom i  gościom z poza naszej miejscowości za obecność, za stworzenie tej pięknej atmosfery, która była naszym wspólnym udziałem tego dnia.
www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen